„Mým cílem je vrátit kino více do hry a dokázat Přerovanům, že se sice filmy dají stahovat nebo sledovat on-line, ale zážitek z velkého plátna a dobrého ozvučení nic nenahradí," říká nová vedoucí kina Hvězda Svatava Měrková.

Promítat se začne po menší vynucené přestávce, která byla způsobena zdlouhavým procesem předání provozu kina. Jaký bude start po této pauze?
Kino začne opět promítat v pátek 16. prosince v 17 hodin. Hned v neděli 18. prosince bych ráda uspořádala 1. filmový stock market, nebo jednoduše řečeno burzu. Na té mohou lidé za drobný poplatek vyměnit či prodat své věci s filmovou tématikou. Ať už se jedná o DVD s filmy, CD s filmovou hudbou, oblečení s jejich oblíbenými hrdiny nebo hrníčky či plakáty…zkrátka vše, co jim leží doma, z čeho už vyrostli, a rádi by získali něco nového a za rozumný peníz. Akce ale rozhodně není určena prodejcům, zaměřujícím se na tento druh zboží. Jde o to, aby si udělali radost třeba školáci, a možná někoho inspirujeme i k pořízení vánočního dárku. Přerované, kteří by měli zájem se této akce zúčastnit, najdou více na plakátech, které v brzké době zveřejníme.

Na jaké filmy se mohou návštěvníci v prosinci těšit?
Prvním filmem po měsíc a půl dlouhé pauze budou Fantastická zvířata – začátek představení je v 17 hodin. Program je sestaven tak, aby nabídl větší žánrové rozpětí pro všechny zájmové skupiny, generace i fajnšmekry. V tomto duchu bych ráda pokračovala i v následujících měsících – lidé se mohou těšit například na okénko dokumentárního filmu, zůstává Bijásek i oblíbený Biosenior. S ohledem na to, že nám kvůli vynucené přestávce utekla spousta premiér, dělala jsem vše pro to, abych některé z těch nejzajímavějších nasadila alespoň v prosinci, i když se to ve dvou týdnech nedá stihnout. Budu se tedy snažit něco z toho, co se v prosinci nevešlo, přesunout na leden či únor. Jako ochutnávku z prosincového programu doporučuji pro milovníky Harryho Pottera právě snímek Fantastická zvířata a kde je najít, opět z pera J.K. Rowlingové s výborným Eddiem Redmaynem v hlavní roli. Marveláci si přijdou na své s Doctorem Strangem a nechybí samozřejmě ani nové Hvězdné války Rogue One:Star Wars. Těm, co se rádi bojí, určitě doporučuji mysteriózní drama Příchozí, Underworld:Krvavé války a horor Inkarnace. Lidé se ale mohou těšit také na vánoční klasiku v podobě Anděla Páně 2 a před Silvestrem budou fajn Komici s.r.o. The Tour. Z českých snímků hrajeme také Ostravaka Ostravskiho, Pohádky pro Emu, Tenkrát v ráji, Manžela na hodinu či Lichožrouty. Pro děti je určena kreslená Odvážná Vaiana nebo muzikál Zpívej.

Chystáte do budoucna nějaké změny či novinky?
Podle dostupných informací chodí do kina ročně zhruba 35 tisíc diváků, což je přibližně 45 lidí na jedno představení. Chtěla bych rozšířit nabídku promítaných filmových titulů tak, abychom jich lidem nabídli za měsíc více. Takže forma, na niž byli návštěvníci zvyklí – to znamená, že se třeba budou hrát pět i více dní Star Wars, se změní. V distribuci je spousta 3D dokumentů, ukazujících architektonické i umělecké skvosty, což by mohli ocenit jednak školy, ale také milovníci umění a odborníci. Ráda bych zkusila upravit některé promítací časy a uvidíme, jak se na to lidé chytí. Připadá mi, že pro seniory je začátek představení v 17.30 hodin, natož pak ve 20 hodin moc pozdě. Biosenior bych tedy určitě směřovala na dřívější dobu. Připravuji také anketu, v níž by se mohli diváci sami vyjádřit nejen k začátkům představení, ale i žánrům a filmům, které by v kině rádi viděli. Přece jen – jsme zde pro lidi a to je podstatné mít při každém rozhodování či výběru na paměti.

V kině Hvězda dostaly už v minulosti prostor různé kulturní akce – od koncertů hudebníků přes vystoupení tanečních skupin až po zajímavé výstavy. Otevřete se i vy rozšířené skladbě programu?
Kino bude určitě otevřené i dalším kulturním akcím nefilmového charakteru. Ať už se jedná o tradiční dětská představení Michala Nesvadby nebo další programy, zaměřené na dětského diváka. V plánu jsou koncerty, školní akce, ale nebráníme se ani výstavám a pravidelně kino využívá také Střední škola gastronomie a služeb Šířava k nácviku evakuace – ta s námi může počítat i nadále.
V nejbližších dnech spustíme nový web kina, který lidé najdou na www.kinohvezdaprerov.cz. I nadále si přes něj budou moci lidé rezervovat a kupovat lístky. Telefonní číslo bude také nové, a to 581 33 13 13. V provozu bude ale až počátkem prosince. V přípravě je i nové logo kina a lidé se mohou těšit i na originální designová trička a další suvenýry z dílny ilustrátorky a grafičky Elišky Lišky, žijící v Kanadě, které bychom dali rádi do prodeje ještě před Vánocemi.