Policie měla služebnu u nádraží už v minulosti, před několika lety byla ale kvůli úsporám zrušena. Obyvatelé města to kritizovali - přítomnost hlídek měla podle nich především psychologický efekt. To se teď změní - strážci zákona budou v ulicích více vidět - jako pěší i motorizované hlídky.

Jejich hlavním rajonem bude nádraží a úsek, který k němu patří. „Vnímali jsme tuto část města jako problémovou kvůli sociálně vyloučeným lokalitám a museli jsme sem hlídky často posílat. Teď je oddělení tady, takže se zvýší i pocit bezpečí obyvatel,“ řekl šéf přerovského územního odboru policie Martin Lebduška.

Nové oddělení hlídkové služby bude tvořit sedmatřicet policistů, kteří mají působit v rámci celého okresu – kromě toho, že dohlédnou na bezpečnost v sociálně vyloučených lokalitách, budou vyrážet také k případům, vyžadujícím rychlý zásah. Nečekanému útoku agresora, potyčce znesvářených skupin či jiným projevům násilí.

Zázemí nově zrekonstruovaných prostor drážní budovy odpovídá tomu, že budou policisté ve službě čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu. „V objektu jsou služební prostory, kanceláře, zasedací místnosti, sklady a trezory na zbraně. Součástí budovy je ale i ubytovací část, ve které je kuchyňka, prádelna a sušárna tak, aby měli policisté veškerý servis,“ upřesnil.

Rekonstrukce trvala tři roky

Oprava památkově chráněné budovy, již zajišťovala Správa železnic, přišla na 10 milionů korun. Přestavba začala v říjnu roku 2017 a skončila letos v červnu. Částkou 3,5 milionů korun na rekonstrukci přispělo také krajské ředitelství policie. „Investovali jsme více než 3 miliony korun do vybavení služebny - nábytku, IT zabezpečení a techniky,“ doplnil krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld.

Prvosledové hlídky, které už dnes působí třeba Šumperku nebo Prostějově, se podle něj osvědčily.

„Můžeme se pochlubit více záchyty a zvyšuje se i frekvence výkonu hlídkové služby. Stejný efekt bude nepochybně i v Přerově - protože se služebna nachází u nádraží, kde byla poptávka po naší službě velká. Prvosledové hlídky mají rychle reagovat na volání občanů o pomoc. Smyslem je, aby byly připraveny okamžitě reagovat - v tom je ta přidaná hodnota oproti stavu, jaký byl dříve,“ zmínil.

Konflikty na denním pořádku

Na posílení bezpečnosti u nádraží se už nyní zaměřují také strážníci spolu s asistenty prevence kriminality. Konflikty jsou tu na denním pořádku.

„Nejčastěji narážíme na problémy mezi romským etnikem a majoritou - způsob života menšiny a jejich fungování na ulici má totiž jiné parametry. Ne vždy to ale zasahuje až za hranici protiprávního jednání. Přednádražní prostor je ale rozhodně místem, které si zaslouží speciální výkon,“ zhodnotil šéf Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Spokojený s vylepšením image Přerova je i primátor města Petr Měřínský (ANO). „Když prováděla Univerzita Palackého průzkum, jak bezpečně se Přerované cítí, tak z něj vyšla jako nejhorší místo pro pobyt právě lokalita u nádraží. Věřím, že občané ocení, jak bezpečně se teď budou ve městě cítit,“ uzavřel.