Metodu Neurac – neuromusculární aktivaci – mohou zdravotníci provádět díky zakoupení moderní sestavy Redcord. Její pořízení přišlo na téměř 150 tisíc korun.

Léčebná metoda vychází ze speciálních terapeuticky přesně dávkovaných cvičení v aparátech Redcord. Jejím cílem je odstranění nebo snížení bolesti a obnovení funkčních motorických vzorů.

„Ocení ji také ženy, které potřebují zlepšit svalovou činnost v oblasti pánevního dna, nebo starší lidé s nedostatečnou kloubní pohyblivostí. Léčba zlepšuje svalovou souhru a zaměřuje se na příčinu problémů, nejen na symptomy," vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka přerovské nemocnice Jana Studeníková s tím, že každé cvičení vede speciálně vyškolený terapeut.

Jedno trvá zhruba třicet minut a pacienti by jich měli absolvovat celkem deset, aby se jejich stav výrazně zlepšil.

Odlehčit i dávkovat na míru

A jak léčba funguje? Pomocí posuvného závěsného zařízení a systému pevných či elastických lan je umožněno docílit odlehčení končetin, nebo dávkovat zátěž na míru každému pacientovi.

„Způsobem zavěšení klienta v aparátu Redcord a volbou popruhů cíleně ovlivňujeme úroveň zátěže, směr pohybu i zatížení jednotlivých kloubů. Pomocí popruhů je možné dosáhnout úplného odlehčení těla a relaxační či úlevovou pozici u bolestivých stavů," řekla.

Přístroj vyvinuli norští lékaři tak, aby byl efektivní, vhodný, bezpečný a užitečný téměř pro kohokoliv.

Pečlivě naplánovaná a individuálně promyšlená cvičební jednotka s tímto přístrojem může urychlit uzdravení a zabránit zranění z opakovaných vadných pohybových stereotypů.

Metoda se podle dosavadních krátkodobých zkušeností pracovníků přerovské rehabilitace ukazuje jako velmi přínosná.

A to jak pro pacienta, jemuž umožňuje cvičit bezbolestně, v polohách a intenzitou jemu přijatelnou, tak i pro samotného terapeuta.

Ten má díky závěsnému systému obě ruce volné, a tím může lépe korigovat polohu klienta a správnost provedení cviků.

Pacienti ji vnímají pozitivně a mnozí uvádějí okamžitý efekt léčby.

bezprostředně po cvičení.