Po loňských povodních museli lávku posuzovat statici. Před prodělané opravy dostala lávka ultimátum a úředníci magistrátu mají již teď na stole dvanáct návrhů, jak by mohla vypadal její náhrada.

Firmy, které se o její stavbu ucházejí, předpokládají náklady 18 až 35 milionů korun.

Současná lávka v létě v zátěžových testech sice obstála, prokázalo se ale, že má posunutý pilíř a že klesla o dalších dvacet centimetrů.

„Výsledek posudku mluví jasně: tři roky,“ uvedl k životnosti lávky mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal a dodal, že nyní z této doby zbývá již jen dva a půl roku.

Možná bude klenutá

Odbor rozvoje nechal proto zpracovat návrhy na nový můstek.

„Přišlo dvanáct návrhů, které se pohybují v rozpětí 18 až 35 milionů korun. Náměstek Josef Kulíšek a odbor rozvoje plánují v dubnu veřejné slyšení, na kterém by s nimi seznámili veřejnost,“ dodal mluvčí.

Ještě předtím budou lidé moci posoudit návrhy v Městském informačním centru, kde budou vystavené od 1. března. Hlasovat o nich bude možné jak na výstavě, tak na webových stránkách města Přerova.

„V současné době hledáme zdroje, které by nám pomohly stavbu financovat,“ řekla náměstkyně primátora Jarmila Havlíčková.

I když by lávka měla vést přesně v místě té stávající, protože je napojená i na cyklostezku, nevylučuje náměstkyně ani mírné rozšíření.

„Pak bychom se ale dostali na pozemek jiného vlastníka a museli bychom tyto věci dořešit,“ doplnila.

Nová lávka se od té současné má lišit i tím, že bude odolnější vůči velké vodě.

„Uvažuje se i o variantě, že by byla klenutá,“ naznačila Havlíčková.

Na opravenou lávku nesmí cyklisté

Nynější můstek je prohnutý směrem dolů a při povodních se přes něj přelévá voda a zachycují se na něm větve a další naplaveniny. Loni při povodních museli technické služby z tohoto důvodu demontovat zábradlí.

Opravy lávky vyšly město na statisíce, přesto je zde však pouze omezený provoz. Nesmějí sem vjíždět cyklisté a je zde umístěna cedule varující před nadměrným zatížením.

„Jednali jsme se zástupci Olomouckého kraje o možnostech čerpat 423 tisíc, které jsme dali za rekonstrukci lávky, z evropských zdrojů. Snad budeme úspěšní,“ podotkl tajemník Jiří Bakalík.

České republice se podařilo na povodňové škody získat dalších 125 milionů z evropského Fondu solidarity. Tyto peníze se nyní budou rozdělovat mezi jednotlivé kraje. Na Přerovsku by měly zaplatit nejen opravy lávky U Tenisu, ale také povodňové škody v Polkovicích nebo Radslavicích.