Zastupitelé nemají jednotný názor na to, kde by měla nová knihovna být. Zatímco někteří politici prosazují využití budovy Chemoprojektu, jiným připadá vhodné zrekonstruovat někdejší armádní objekt v Čechově ulici. Radní by zase uvítali, kdyby byla knihovna v bývalé Union bance, a to díky dobré dostupnosti a sousedství několika středních škol.

„Třípodlažní budova by byla pro účely knihovny ideální. Je lehce přístupná, má široké schodiště i výtah. Objekt je částečně odhlučněný, prosvětlený, nechybí mu vzdušnost. Prostor je navržený tak, aby čtenářům nabízel intimitu a zároveň i dostatek prostoru k tomu, aby si mohli vybrat ze široké nabídky knih," vysvětloval už dříve Martin Jarolím, jednatel investorské společnosti Cream Real Estate.

Pronájem versus opravy

Zastupitelé ale kritizovali skutečnost, že by město za pronájem této budovy zaplatilo zhruba sedm milionů korun ročně. Opravy nevyužitých městských budov budou však mnohem nákladnější.

Přebudování Chemoprojektu na knihovnu by přišlo na 110 milionů korun a do bývalé armádní budovy v Čechově ulici by bylo nutné investovat zhruba 180 milionů.

SOUVISEJÍCÍ: Kde bude v Přerově knihovna? Na stole jsou tři varianty

Poslední vývoj situace

„Před časem jsem jednal s investorem, který slíbil, že předloží variantní řešení nájmu v objektu v Palackého ulici," shrnul poslední vývoj přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Pokud se město na výši nájmu s investorem nedohodne, jsou tu i další možnosti.

„Když se nedomluvíme, tak se vracíme k původnímu návrhu – rekonstrukci bývalé armádní budovy v Čechově ulici, na niž se budeme snažit získat v programovacím období 2014 až 2020 evropskou dotaci. Náklady na rekonstrukci jsou ale značné - zhruba 200 milionů korun," podotkl primátor.

„Objekt v Palackého ulici je naproti tomu konstrukčně připraven. Má specifické zatížení na únosnost stropů, jsou zde velké sály. Navíc v minulosti patřil městu, takže bychom se tam rádi vrátili," vysvětlil výhody.

Městská knihovna v Přerově už dlouhodobě zápasí s nedostatkem místa.

„Většinu knihovních fondů máme ve skladech, nedostatečná je i kapacita přednáškových prostor a chybí sociální zařízení pro uživatele. Špatná je i dostupnost pro imobilní občany," uvedl ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník. Návštěvníci navíc nemají odpočinkové prostory, když si chtějí přečíst knihu.