„Studenti vytvořili své návrhy jako diplomové práce a tomuto úkolu se věnují už od října loňského roku. Chceme do debaty o novém umístění knihovny zapojit i obyvatele Přerova, kteří jim můžou poskytnout cenné informace,“ vysvětlil architekt Jan Horký, který na projektu úzce spolupracuje s Městskou knihovnou. Podle něj zhotovili studenti studie zdarma a dosud odvedli práci za zhruba milion korun.

Jak ukazují vizualizace, nebojí se mladí lidé experimentů. Kromě míst, která už v minulosti vytipovali politici, jako je budova bývalého Chemoprojektu nebo armádní dům Čechově ulici, zvolili i nezvyklá prostranství. Třeba vedle evangelického kostela v ulici Čapky Drahlovského nebo v sousedství kina Hvězda.

„Nejvhodnějších lokalit bylo asi deset – mimo jiné i v ulici Na Marku v místech, kdy kdysi stávalo kino Jas, nebo v budově bývalé restaurace Pegas poblíž knihovny. Objevily se ale i návrhy na umístění v areálu bývalé Juty nebo na prostranství mezi Bayerovou ulicí a třídou 17. listopadu,“ řekl Horký.

Návrh v sousedství Českobratrského kostela

Například student šestého ročníku Fakulty architektury VUT v Brně Viktor Odstrčilík by knihovnu umístil vedle Českobratrského kostela v ulici Čapky Drahlovského.

„Navrhl jsem ji ve tvaru dvoupatrové elipsy a rozčlenil do dvou částí tak, aby jedna vytvořila plnohodnotný veřejný prostor. Parkoviště totiž zabírá značnou část náměstíčka, a to je bohužel nevyužité,“ představil svůj záměr.

Podle jeho studie je knihovna horizontálně členěná.

„V přízemí jsou prostory pro návštěvníky, ale i nahodilé kolemjdoucí, kteří zde najdou kavárnu, book shop, čítárnu denního tisku nebo přednáškový sál. V prvním patře jsou pak jednotlivá oddělení knihovny pro děti i dospělé,“ dodal. Záměrem bylo, aby knihovna „komunikovala s okolím“ a nebyla jen do sebe uzavřeným objektem.

Veřejné ukázky? Od 15. února

Lidé se můžou seznámit s jednotlivými návrhy studentů na veřejné prezentaci, která se uskuteční 15. února v sále Agentury pro zemědělství a venkov ve Wurmově ulici v Přerově. Začátek je v 16 30 hodin.

„Od 16. února pak budou moci zhlédnout studie v prostorách Městského informačního centra v Kratochvílově ulici,“ řekl Horký. Finální podoby návrhů a samotné diplomové práce budou veřejnosti představeny v červnu.

Studentské návrhy (výběr)