„Krizový štáb města tento týden ukončil svou činnost a jeho členové by se sešli jen v případě, že by si to situace vyžádala,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Magistrát se otevře

Budovy přerovského magistrátu se od pondělí 18. května otevírají v režimu, který sice ještě není úplně standardní, ale už se přibližuje běžnému chodu. V úřední dny, tedy v pondělí a ve středu, si tu mohou lidé vyřizovat své záležitosti v době od 8 do 17 hodin, s výjimkou hodinové přestávky na oběd.

U vchodu do budovy už ale nebudou tak jako v minulých dnech čekat pověření úředníci, kteří občany nasměrují do konkrétních kanceláří či okének.

„Po oba úřední dny budou v rámci agend občanských průkazů, řidičských průkazů, pasů a registru vozidel obsluhováni jak klienti, kteří přijdou nahodile, tak i ti, kteří si svou návštěvu zajistili v objednávkovém systému,“ zmínil tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

V úterý, ve čtvrtek a v pátek mohou přijít na úřad výhradně ti, kteří si na stránkách města objednali den a čas návštěvy.

„V současné době jsou téměř všechny termíny obsazeny, a proto jsme od 14. května výrazně navýšili kapacitu, takže by se mělo dostat na více lidí,“ doplnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

I nadále by si ale lidé, pokud je to možné, měli vyřizovat své záležitosti především elektronicky, případně si předem domluvit s jednotlivými úředníky schůzku telefonem či přes e-mail. V pátek budou až do odvolání budovy úřadu, s výjimkou té na Masarykově náměstí 16, uzavřeny. Předem domluvená jednání se ale uskuteční.

Lidé by neměli zapomenout zaplatit do konce června poplatek za komunální odpad. Ve stejném termínu končí i splatnost poplatku za psa, která byla kvůli nouzovému stavu posunuta z března na poslední červen.

Bývalou budovu Střední zdravotnické školy v Přerově čeká rekonstrukce i zvelebení okolní prostranství.
Budovu pro novou zdravotnickou školu opraví, proměna začne už brzy

Krizová linka končí, rouškovník odstraní

Na krizovou linku mohli během nouzového stavu telefonovat senioři či lidé v karanténě, kteří potřebovali zajistit nákup potravin, drogerie a léků. „O linku nebyl velký zájem, ale i tak bylo nutné tuto službu zajišťovat. V pondělí 18. května už nabídka končí a telefonní číslo nebude aktivní,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Jako reakce na nedostatek ochranných pomůcek „vyrostl“ v prvních týdnech nouzového stavu v průjezdu u budovy městské policie rouškovník - věšák, na který mohli dobrovolníci pověsit ušité roušky, a ti, kterým chyběly, si je pak vzít. Rouškovník rozdal stovky „plodů“ a v neděli 17. května bude z průjezdu odstraněn.

Pracovníci výstavní síně Pasáž v Přerově v těchto dnech instalují velkoformátové malby Jana Pražana. Výstava začne v pondělí 18. května.
Výstavní síň Pasáž se otevírá, s malbami Jana Pražana

Senior taxi

Senior taxi využívají v Přerově starší lidé nad šedesát pět let, kteří se potřebují dostat rychle k lékaři, na úřad či poštu. Služba, která pozastavila svou činnost 16. března, se znovu rozjede v pondělí 1. června. První objednávky začne město přijímat od 25. května a lidé mohou v ten den volat od sedmi hodin ráno.

Přerovští strážníci mají na Tři zmrzlé plné ruce práce - vyjíždějí k lidem, kteří si ustlali na chodníku a neodhadli příchod studené fronty.
Zmrzlí úřadují v Přerově, strážníci vyjíždějí k prochladlým v ulicích

Školy a školky

Už v pondělí 11. května se otevřely dveře osmi základních škol žákům devátých tříd - do lavic jich usedlo 73 procent.

Děti z prvního stupně za nimi dorazí v pondělí 25. května.

„Do škol jsme rozvezli dezinfekční prostředky, které se budou postupně podle potřeb jednotlivých škol doplňovat,“ potvrdil náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Přerovské mateřské školy a jesle přivítají děti po dvouměsíční odmlce v pondělí 18. května.

Denní stacionář v Purkyňově ulici, který je určen lidem se sníženou soběstačností a seniorům nad šedesát pět let, se otevře v pondělí 25. května, ale jen pro uživatele do padesáti let. Starším klientům bude sloužit později, zřejmě až 22. června - termín bude ale ještě upřesněn.

Žáci devátých tříd na Základní škole Svisle v Přerově se vrátili do školních lavic. - 11. května 2020
Deváťáci se vrátili do školy. I v Přerově

Domov pro seniory: zatím bez návštěv

Domov pro seniory v Kabelíkově ulici v Přerově zatím zůstane návštěvám uzavřený.

„Rodinní příslušníci našich klientů už jsou netrpěliví a moc rádi by své rodiče či prarodiče navštívili, ale my ještě v tuto chvíli nevíme, kdy budeme moci otevřít. Chápeme, že se rodiny chtějí po deseti týdnech izolace zase sejít se svými blízkými, ale nesmíme nic podcenit,“ vysvětlila ředitelka Sociálních služeb města Přerova Jana Žouželková.

Jako reálný by se mohl jevit 25. květen - toto datum ale ještě není jisté.

Ilustrační fotografie.
Za vodu lidé v Přerově zaplatí méně

Velké kulturní akce nebudou

Nouzový stav umlčel na dlouhou dobu i kulturní akce, pořádané městem.

„Prozatím počítáme s tím, že budou až do konce srpna všechny akce zrušené. V souvislosti s rozvolňováním opatření ale budeme sledovat nařízení či doporučení vlády, takže není vyloučeno, že by se některé menší mohly konat,“ shrnula vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná.

Kino přivítá první návštěvníky ve čtvrtek 28. května, městské galerie otevřou 19. května. Pro veřejnost se otevře v pondělí 25. května i vnitřní bazén.

Život v Přerově se postupně vrací do normálních kolejí - pondělí 11. května
Rozpačitý návrat. Otevřely se zahrádky i výstavy, kino je zatím zavřené