Ti první by ho chtěli zlegalizovat. A druzí zase jeho provozování omezit nebo zrušit. Obě strany hledají radu u magistrátu.

Ať nám dají pokoj!

Na rušení nočního klidu podal písemnou námitku důchodce Miroslav Němec. Nevadí mu, že se v hotelu Jana pořádají bujaré večírky, ale kritizuje, že jsou oslavy zakončené hlučným ohňostrojem, kvůli němuž v oknech domů drnčí skla.

„A tyto ohňostroje probíhají v době nočního klidu. Proč nikdo nezakročí?“ ptá se. Svou stížnost odevzdal na magistrát minulý týden. Píše, že ohňostroje na Janě pořádají rakouští tenisté. „Jsou tady jako hosté a podle toho by se měli chovat. Jenže oni neberou ohled na naše zákony a vyhlášky,“ konstatuje Miroslav Němec.

Světelné efekty mu nevadí, ale hlasité bouchání ano. „Podotýkám, že tato činnost je v Rakousku a v Bavorsku zakázána a povoluje se jen při předem nahlášených akcích s přesným vymezením doby. Rakušanům vadí Temelín a nám zase jejich bezohledná zábava,“ řekl. Přeje si, aby se úřad problémem zabýval a zakročil proti okázalým zábavám „zápaďáků“.

Kde sehnat povolení?

Obchodní ředitel hotelu Jana Daniel Čada předně podotýká, že ohňostroje nejsou žádným výmyslem rakouské smetánky z tenisových kruhů. „Je to spíše výsadou firemních akcí, narozenin či jiných oslav,“ připomíná.

Tuto zábavu si přejí prý i novomanželé - jako třeba čerstvě oddaný pár z jižní Moravy, který si zaplatil tuto sobotu menší ohňostrojovou šou. „Jenže pak můžeme vždycky čekat, že si lidé budou stěžovat, a přitom není v našich silách získat žádné povolení, kterým bychom se ohradili. Faktem totiž je, že v Přerově neexistuje možnost dělat ohňostroj po 22. hodině legálně,“ řekl Daniel Čada. J

ak dále připomněl, jeho podřízení se už obrátili na magistrát se žádostí o oficiální povolení, ale tam narazili: úředníci jim prý sdělili, že vydat povolovací listinu není v jejich kompetenci.

„Město dosud nevytvořilo systém, jak tuto zábavu provozovat. My jsme samozřejmě ochotni za to zaplatit, ale asi nezapadáme do žádné kolonky. Přitom strategický plán Přerova obsahuje i rozvoj cestovního ruchu – a tahle atrakce k tomu prostě patří,“ řekl Čada.

Podotýká, že má zájem na tom, aby vyšel svým hostům vstříc – a když chtějí ohňostroj – mají ho mít. „A proč ne?“ ptá se ředitel Jany, „vždyť ve světě je to normální!“

Bez pravidel i v jiných městech

Zatím se provozovatelé ohňostrojů jistí alespoň tím, že akci předem nahlásí městské policii. „A když si občané stěžují, tak jim jen strážníci mohou do telefonu říct, že akci mají hlášenou,“ připomněl mluvčí Přerova Bohuslav Přidal.

Je to tedy jen jakási „pojistka“. „Tohle ale není řešení,“ podotýká Milan Svobodný z Přerova, který bydlí rovněž v blízkosti hotelu Jana. Když ho v noci před ranní šichtou probudí „rachot z nebe“, je naštvaný. Ale na druhou stranu chápe podnikatelské záměry hotelového managementu, který musí jít s dobou a reagovat na přání klientů.

„Město by mělo dát pevný řád. Vydat povolení, za které si provozovatel ohňostroje zaplatí poplatek, a ten poputuje do kasy města. A pak vymezit čas, do kdy nejpozději se může tenhle rámus dělat,“ navrhl.

Faktem je, že i jiná města v okolí nemají tento systém podchycený a postupují podobně jako v Přerově. „Ti zodpovědní hlásí ohňostroj strážníkům, ale není to zákonná povinnost, jen jejich dobrá vůle,“ podotkl mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Jsou však i města, kde si ohňostroj může pořadatel „zamluvit“ i po dvaadvacáté hodině. „Slyšel jsem, že jinde to bezproblémově jde. Tak proč ne v Přerově, kde se místní politici snaží vzkřísit cestovní ruch?“ podivuje se ředitel Jany Čada.