Na malé proluce situované pod kopcem zvolili organizátoři jako obvykle svou základnu. Pro příchozí byl nachystaný horký čaj s kapkou rumu na posílení a také plápolající oheň – určený pro zahřátí i opékání.

Akci si již potřetí nenechala ujít skupina přátel z Lipníku nad Bečvou. „Je to příležitost se protáhnout, strávit čas s přáteli. Letos je také ideální počasí, před dvěma lety byl sníh, loni pršelo," připomněl Ondřej Vlček.

Dobrodružný večer poprvé absolvoval s dětmi i Pavel Hostášek. „Jsem z Lipníku nad Bečvou, takže Helfštýn znám. Účastnili jsme se i novoročního výšlapu. Dnes je to supr, hvězdy krásně svítí, ale až na hrad už asi nepůjdeme. Naše nejmladší Ája má tři roky, a zpátky by to už asi nezvládla," vysvětlil.

Středisko času si podmínky pro dvanáctý ročník ve srovnání s těmi předchozími pochvalovalo. „Zažili jsme extrémy, kdy jsme nemohli vyjet autem nahoru, kde bývalo původní stanoviště. Várnice s čajem jsme tahali na bobech, cesta zamrzla tak moc, že lidé se zpátky klouzali dolů a jezdili po igelitech," vzpomněla za pořadatele Draha Řeháková.

Součástí dobrodružného večera byl i historický kvíz. Letos byl zaměřen na působení piaristů v Lipníku nad Bečvou. „Za ty roky už se těžko hledají témata, která by se vztahovala k okolí. Letošní test byl trochu těžší, také proto byly na stanovištích umístěny odpovědi a kdo chtěl, mohl si je na trase dohledat," potvrdila.

„Chtěli jsme vytáhnout lidi do přírody, pohnout se po svátcích, dostat se do kolektivu a dobře se pobavit," přiblížila Řeháková záměry, s jakými akci po léta připravují.

Díky již tradičnímu pojetí si účastnici zvykli pojímat akci po svém, reálné číslo turistů je tak větší než oficiální. „Lidé si jdou i sami, bez toho aby prošli naším startem," potvrdila Draha Řeháková. Na ty, kteří celou trasu absolvovali, čekalo zakončení v restauraci Pod Hradem, kde hrála country kapela LH Western.