Zastupitelstvo v Přerově schválilo celkem čtrnáct červencových událostí, pro které neplatí noční klid a mohou pokračovat do noci. Jedná se hlavně o letní festivaly, hodové slavnosti, zábavy, promítání filmů pod širou oblohou nebo sportovní turnaje.

Stížností nepřibylo

Město zveřejnilo názvy akcí, které dostaly výjimku, na svých stránkách i s přesným časem do kdy se mohou konat.

„Lidé o nich asi ví, protože na ně nám stížnosti nechodí. Až na ten koncert, který byl teď v sobotu. Ohledně toho nám na začátku týdne volali, že byl moc hlučný,“ uvedl vedoucí organizačního oddělení přerovského magistrátu Zděněk Daněk.

Horké počasí s sebou již tradičně přináší hlučné noci a výhrady ohledně klidu.

„Jak mají lidé otevřená okna a jak horký vzduch nese lépe zvuk, stížností přibývá. Většinou jsou mířené na hlučné zahrádky restaurací, lidi na ulicích a hudební akce,“ sdělil zástupce ředitele Městské policie Přerov Miroslav Komínek.

Oproti předešlým rokům ale výrazné změny nahlášených událostí policisté nepociťují.

„Je to těžké srovnávat s dvěma minulými roky, kdy kvůli opatření museli organizátoři rušit akce a lidé nechodili tak často ven. Tento rok ale určitě není stížností víc. Loni jsme jich měli za celý rok 230 a tento zatím 64 a nějaký velký nárůst nečekáme,“ dodal Komínek.

Nic neudělám, zavřu okno

Magistrát města zatím neregistruje žádnou oficiální stížnost.

„Pár lidí nám volá ohledně porušování nočního klidu, ale potom, co je informujeme, že je nutné podat oficiální stížnost, tak naprostá většina z nich situaci dál neřeší. Oproti minulým letům však neregistrujeme ani jednu z nich. Každý rok se vyskytnou minimálně dvě, ale tento zatím ne. Řekl bych tak, že si lidé stěžují trochu míň,“ dodal Zdeněk Daněk.

Část obyvatel rušných přerovských míst si už zvykla.

„Bydlím u restaurace Base Camp, kde bývají lidi na letní zahrádce opravdu hlasití. Dříve mě to štvalo, protože jsem nemohla spávat s otevřeným oknem. Zjistila jsem ale, že s tím nic neudělám, protože se prostě chtějí bavit, tak jsem se s tím smířila a okno na noc zavírám,“ řekla paní Jana z Přerova.