Teplé postele v ubytovně si prý po tom, co zažil, dokáže vážit.

„Před třemi lety mi umřela máma a nedokázal jsem se postarat o bydlení, takže jsem byl půl roku na ulici. S otcem se vůbec nestýkám," vylíčil muž, který by si prý rád našel práci. Má totiž syna v kojeneckém ústavu, o kterého jeho matka nejeví zájem.

„Chci si najít normální zaměstnání a o syna se postarat. Bral bych cokoliv," řekl.

Rok žil ve stanu u Žebračky

Milan Matys žije na pokoji se třemi mladými muži, jejichž osudy jsou podobné. Radka týral otec, takže musel v osmnácti odejít z domu. Třicetiletý Prokop žil na ulici celý rok.

„Měl jsem rozdělaný stan u Žebračky a tam jsem celý rok nocoval. Živil jsem se sběrem papíru," popsal a dodal, že se o ubytovně dozvěděl přes kamarády.

Radek, který žije v ubytovně teprve několik dní, je spokojený.Přerovská Ubytovna pro bezdomovce U Výstaviště

„Je tu výborná parta, máme televizi a je tu i teplo. Nic nám nechybí, a když chceme, zajdeme si i na pivo," pochvaluje si. Za ubytovnu sice zaplatí tři a půl tisíce korun měsíčně, ale protože pobírají sociální dávky, úplně bez prostředků nejsou.

Zneužívání "seďárny"

Ubytovna pro lidi bez přístřeší U výstaviště, která se stala jejich novým domovem, je v těchto dnech zcela zaplněná. V tuhých mrazech, které panují, to ani nijak nejde. Lidé, kteří se nečekaně ocitli v nouzi, mají možnost strávit noc v takzvané „seďárně," kde se alespoň ohřejí a dostanou čaj.

„Ze začátku sem chodilo více lidí, ale přišli jsme na to, že někteří z nich této možnosti začali zneužívat. Zjistili jsme třeba, že pobírali vysoké důchody – a to od 7 do 13 tisíc korun. Mají tu teplou vodu, můžou se vykoupat a ještě jim k tomu na požádání a zdarma uvaříme čaj. Takový servis nemá nikdo, takže tyto lidi už sem nepouštíme," přiblížil pracovník ubytovny Pavel Wenzel. V současné době tu podle něj pravidelně přespává jen jeden z bezdomovců Roman.

Nová kampaň

Magistrát společně s Městskou policií v Přerově už koncem minulého roku spustil kampaň, která má lidem bez přístřeší pomoci. Pracovníci sociálního odboru obcházejí společně se strážníky oblíbené „destinace" bezdomovců a radí jim, kde přečkat mráz.

„Zaměřujeme se na ta místa, kde se nejčastěji sdružují – například lokality u supermarketů nebo v blízkosti nádraží. Zjišťujeme, zda jsou v pořádku a nepotřebují třeba lékařskou pomoc," přiblížil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Z jeskyně do sanitky

Nedávno například strážníci transportovali na saních jednoho z bezdomovců, který měl zdravotní problémy, z jeho skrýše v jeskyni na Čekyňském kopci až k sanitce.

„Rozdáváme jim informační letáky s kontakty na zdravotnickou záchrannou službu, republikové i městské policisty a v neposlední řadě i mobilní číslo na sociálního pracovníka, který jim může být v případě ohrožení života nápomocen. Většina lidí bez přístřeší se nestará o sociální dávky, takže jim můžeme poradit i v této otázce," popsala už dříve Jana Žouželková z oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu.