Původně jednopatrová renesanční radnice pochází z počátku 16. století. V roce 1852 byla budova dostavěna a upravena v klasicistní a historizující podobě.

„To byla také zřejmě poslední významná rekonstrukce této čtyři sta let staré památky, od té doby se zde totiž větší opravy neprováděly,“ shrnula mluvčí lipnické radnice Lucie Žídková.

Podle starosty Miloslava Přikryla není v silách města provést všechny opravy najednou.

„Už v roce 2007 byl zpracován projekt na kompletní rekonstrukci radnice ve výši 23 milionů korun. Vzhledem k finanční náročnosti byly ale stavební práce rozděleny do několika etap,“ řekl.

Mění se okna, zkrášlí se fasáda

V současné době finišuje výměna části oken radnice, a ta bude pokračovat i v příštím roce. Nového vzhledu se dočká i fasáda, která bude mít jiné barevné řešení.

„Loni jsme zahájili práce nátěrem a opravou střechy, letos jsme vyměnili tepelné rozvody a vyměnili části oken. V dalších letech se chystáme na fasádu a výměnu zbylých oken,“ upřesnila Zuzana Dlesková z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvoui.

Kolemjdoucí si povšimnou výrazné změny barvy kastlových dřevěných oken.

„Ta je hnědá a už samotný projekt, podle něhož k postupné rekonstrukci dochází, respektoval historickou podobu radnice. Barva oken, ale i obou vstupních dveří, je středně hnědý dub. Změní se i barva fasády,“ doplnila referentka památkové péče lipnického úřadu Hana Švrčková. Celkový objem prací se přiblíží částce 25 milionů korun a jen rozpočet na výměnu všech oken radnice činí 3,8 milionů.