V porovnání s předchozím rokem je současná nezaměstnanost však o 1,1 procenta vyšší. O práci momentálně usiluje 8914 lidí.

„Ke snížení nezaměstnanosti došlo v dubnu ve všech okresech Olomouckého kraje. Dá se předpokládat, že k podobné situaci bude docházet až do měsíce června. Na Přerovsku se počet lidí hledajících práci snížil o 532 osob, tedy o 5,6 procent," uvedl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Vliv dotační politiky

Jednou z příčin je zvýšení nabídky prací sezónního typu v zemědělství, stavebnictví, lesnictví a turistickém sektoru.

„Současný pokles nezaměstnanosti je díky tomuto faktoru obvyklý jev. Tradičně k němu dochází až do letních měsíců, nejde tedy mluvit o takzvaném blýskání se na lepší časy. Situaci pomohla také dotační politika úřadu práce, díky níž se oproti loňsko téměř zdvojnásobil počet pracovníků veřejně prospěšných prací," okomentoval situaci na pracovním trhu Jaroslav Mikšaník.

Tabulka nezaměstnanosti v OL kraji - duben 2013

Statistiky nezaměstnanosti v Olomouckm kraji. Foto: ÚP ČR

Statistiky stále ukazují nepříznivý trend ve vývoji nezaměstnanosti. V dubnu minulého roku bylo na Přerovsku totiž o 837 nezaměs­tnaných méně.

„Zkouším teď rekvalifikační kurz, tak snad poté budu mít potom větší štěstí. V oboru, ve kterém jsem dostal výpověď pro nadbytečnost, nejsou momentálně nabídky," řekl nezaměstnaný pětatřicetiletý muž z Přerova, který nechtěl být jmenován.

Na jedno místo 30 uchazečů

Přerovský úřad práce momentálně nabízí 293 volných míst. Na jedno z nich připadá třicet uchazečů o práci.

„Ke konci dubna bylo nejvíce volných pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, obchodní zástupce a pracovníky v oblasti pojišťovnictví, strážné, vrátné, recepční, kuchaře, číšníky, prodavače, stavební a strojírenské techniky a řidiče nákladních automobilů," upřesnil pracovník úřadu práce a dodal, že v březnu byly vylepšeny jeho internetové stránky.

„V sekci Rekvalifikace a poradenství je doplněno mnoho důležitých informací nejen o rekvalifikačních kurzech, například jde o rady, jak správně sepsat životopis," doplnil.

Olomoucký kraj nyní vykazuje nezaměstnanost 9,2 procent, což je třetí nejvyšší v České republice. Přerovsko se v celorepublikovém porovnání ocitá v první pětině okresů s největším množství nezaměstnaných li­dí.