Práce v prostorách parku, před zámkem a kostelem začaly již začátkem července. Cesta kolem rybníku je už vydlážděná, na řadu přišla příjezdová cesta k zámku.

„Poslední úprava byla provedena po roce 1990. Stávající stav neodpovídal významu místa, které se nachází v ochranném pásmu nemovitých kulturních památek. Rozhodli jsme se tedy prostor zvelebit," vysvětlil starosta obce Josef Oščádal.

Cesty a chodníky budou z žuly, nebude chybět ani nové osvětlení, mobiliář a částečně přibude i nová výsadba.

„Stromy nebyly v dobrém zdravotním stavu, spíše už byly na hranici životnosti," dodal starosta.

Obměnu si pochvalují i místní.

„Je to dobře, že se místo opravuje, obec bude hned pěknější. Už hřiště, které je hned vedle, je moc hezké, bude to alespoň na sebe navazovat," svěřila se například Jana Chytilová.

Za 6 milionů

Revitalizace vyjde na zhruba šest milionů korun, přičemž převážná část je financována z Regionálního operačního programu Střední Morava. „Bez této podpory se nejsem si jistý, jestli bychom se do rekonstrukce pouštěli s vlastními prostředky," řekl Josef Oščádal.

Nevyřešeným problémem zůstává podle starosty řešení příjezdové cesty na zámek, který funguje jako domov pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

„Cesta k zámku bude samozřejmě kvalitnější, ale ani po rekonstrukci nebude ideální," doplnil.

Zásobování i nákladní vozidla během oprav využívají cestu skrz park.

„Dlouhodobě nás to trápí, ale nemůžeme to vyřešit. Rád bych, aby byla příjezdová cesta vyřešena ze zadní strany zámku. Bohužel je celý areál pod ochranou památkové péče, která zatím považují cestu přes park za dostatečnou," dodal Josef Oščádal.

Realizace druhé příjezdové cesty je zatím pouze v představách, obnoveným parkem se ale lidé budou moct projít již od nového roku. (ina)