Stále však platí, že práci mají především ti, kteří se ji pokoušejí hledat. I za cenu změnu své dosavadní kvalifikace.

„Růst nezaměstnanosti určitě zmírňují kurzy, jež úřad práce pořádá – jsou to projekty Vzdělávejte se! a Školení je šance,“ popsal analytik Bedřich Šenvajc z přerovského Úřadu práce.

Podle něj je o některé obory mezi zaměstnavateli vyslovený zájem, jiné profese ale nenajdou na trhu jen tak uplatnění.

Nejvyšší poptávka je stále po nekvalifikovaných pracovnících na stavbách, dělnících pro úklid a čistění města. Mezi vyučenými jsou pak v kurzu řidiči motorových vozidel, svářeči a zedníci.

„U lidí se středoškolským vzděláním zase najdou uplatnění obchodní zástupci,“ řekl Šenvajc. Mezi vysokoškoláky je na Přerovsku největší poptávka po lékařích.

„Za uplynulý měsíc se u nás evidovalo nejvíce pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, kterých bylo celkem 82. O práci se hlásí také řidiči motorových vozidel, zedníci, kuchaři a zámečníci,“ informoval Šenvajc.

Nezaměstnanost v říjnu nejvíce poklesla na Přerovsku a Lipnicku, zatímco na Hranicku hodnoty vzrostly a míra nezaměstnanosti zde dosáhla dokonce 10,2 procent. Nejhorší zůstává i nadále situace na Kojetínsku, kde činí 15 procent.

Dobrou zprávou pro lidi, kteří nemůžou najít uplatnění, je fakt, že opět přijímají velké firmy jako Meopta Optika nebo Kazeto. Nové lidi ale nabrala i společnost JYCO Europe.

„Zatímco před dvěma lety jsme museli snížit stav o pět stovek zaměstanců až na počet 2022, dnes už jich máme zase o tři sta padesát více,“ řekl už dříve zástupce generálního ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.