Delší fronty na Úřadu práce se dají během ledna očekávat kvůli prezidentské amnestii. Na pobočky na Přerovsku se jen počátkem tohoto roku dostavily na čtyři desítky propuštěných vězňů a toto číslo zdaleka není konečné. V Olomouckém kraji je to nejvíce.

Statistika nezaměstnanosti a volných míst v Olomouckém kraji - tabulka 1

Statistika nezaměstnanosti a volných míst v Olomouckém kraji - tabulka 2

Zdroj: ÚPČR

* jedná se o nový ukazatel registrované nezaměstnanosti v ČR, který vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let ze všech obyvatel ve stejném věku. Tento ukazatel nahradí od ledna 2013 doposud zveřejňovanou míru registrované nezaměstnanosti, která poměřuje všechny dosažitelné uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním osobám.

A jaká je bilance uplynulého roku?

Ekonomická krize zasáhla loni například tradičního výrobce lepenkových kufrů – přerovskou společnost Kazeto, kterou muselo ke konci února opustit sto deset lidí. Situace ve firmě už se ale stabilizovala.

„Po loňském propouštění zůstalo devadesát lidí, což je stav, který nebudeme nijak měnit," uvedl ředitel Kazeta Libor Budík, podle něhož se žádné další propouštění neplánuje.

K zeštíhlování z důvodu úspor se nechystají ani jiné velké firmy v Přerově.

„Informaci o plošném propouštění zatím nemáme, i když některé firmy postihl pokles výroby," řekl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Hranická naděje? Smith Medical

Výrazně oživit pracovní trh by letos mohl nový pronájemce v areálu CTParku v Hranicích, společnost Smiths Medical. Ta podepsala smlouvu na pronájem plochy na deset let a hodlá zde vytvořit až dvě stě padesát nových příležitostí.

Smiths Medical, která patří mezi poskytovatele zdravotnických prostředků pro nemocnice, emergency, domácí péči a speciální zdravotní péči, hodlá v Hranicích vybudovat nové výrobní centrum pro celou Evropu.

„Dvě stě padesát příležitostí by zdejší nezaměstnanosti určitě pomohlo. Ta by poklesla o dvě až tři procenta, což není málo. Na druhou stranu jsem v tomto směru trošku opatrný. Informací o nových zaměstnavatelích jsme v minulosti slyšeli hodně a ne vždy se vyplnily," zhodnotil vedoucí hranické pobočky Úřadu práce Pavel Remeň.

SOUVISEJÍCÍ: Nová firma v hranickém CTParku má dát práci 250 lidem

Šance v Penny

Až dvě desítky lidí zaměstná v letošním roce nový sklad společnosti Penny market. Třetí etapa přístavby by měla být dokončena v květnu.

„Ke stávajícím 16 tisícům metrů čtverečních skladové plochy bude přistaveno dalších 7,5 tisíc. Po ukončení přestavby tak vznikne přibližně dvacet pracovních míst," zmínil Daniel Novotný z oddělení komunikace společnosti Penny Market s tím, že sklad bude zásobovat pětadevadesát prodejen.

Statistika nezaměstnanosti a volných míst v Olomouckém kraji - tabulka 3