Nezaměstnanost se v rámci kraje snížila nejvíce právě na Přerovsku.

„Okres Přerov vykázal poprvé od dubna podíl nezaměstnaných osob nižší než Jesenicko," uvedl analytik krajského Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Míra nezaměstnanosti v regionu činila 7,5 procenta, pro srovnání Olomoucký kraj se pohybuje na 6,4 procentech. Na jedno volné místo připadnou na Přerovsku zhruba 4 lidé. Nové pracovní síly poptávaly již tradičně strojírenské a stavební podniky. Zájemcům s vyšším vzděláním byla k dispozici zejména místa techniků v různých průmyslových oborech.

„V průběhu listopadu nebylo hlášeno žádné větší hromadné propuštění, v prosinci očekáváme již výrazný nárůst nezaměstnanosti," nastínil Jaroslav Mikšaník.

Dobrou zprávou pro Přerovsko je skutečnost, že česká firma Den Braven, která vyrábí stavební chemii, výrazně rozšířila výrobní závod v Přerově.

„Rozšíření výrobního závodu v Přerově souviselo s poptávkou, která výrazně převyšovala naše kapacity. Do rozšíření přerovského závodu jsme investovali osmdesát milionů korun, čímž se nám podaří v následujících letech zdvojnásobit produkce. První fáze výstavby závodu probíhala v roce 2013 a tehdejší náklady byly padesát milionů korun," vysvětlil Miroslav Mohyla, jednatel společnosti Den Braven production, která je dceřinou společností Den Braven Czech and Slovak a stará se o výrobu produktů.

Přerovský výrobní závod se zaměřuje především na produkci sypkých směsí, hydroizolací a disperzních příměsí a penetrací. Součástí závodu je také testovací a vývojová laboratoř.

„V závodu vznikne několik desítek nových pracovních pozic," potvrdil Miroslav Mohyla.