„Ke snížení nezaměstnanosti došlo v květnu ve všech okresech Olomouckého kraje. Procentuálně největší pokles byl zaznamenán na Jesenicku, kde je počet uchazečů o zaměstnání o 10,6 procent menší. Na Přerovsku se počet lidí usilujících o práci snížil o 324 osob, tedy o 3,6 procent," uvedla Olga Pacáková z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji

Jednou z příčin poklesu nezaměstnanosti je zvýšení nabídky prací sezónního typu v zemědělství, stavebnictví, lesnictví a turistickém sektoru. Dále došlo k zvýšení počtu pracovníků díky veřejně prospěšným pracím a podpoře míst se společenským uplatněním.

„Pokles nezaměstnanosti je v tomto období obvyklý jev, tradičně k němu dochází až do léta. Situaci pomáhá také dotační politika úřadu práce, díky níž se oproti loňsku téměř zdvojnásobil počet pracovníků veřejně prospěšných prací," řekl dříve Jaroslav Mikšaník, analytik z olomouckého úřadu práce.

Pracovníci úřadu předpokládají, že se v červnu nezaměstnanost dále sníží, v červenci však většinou mírně vzroste s přibývajícím počtem registrovaných absolventů škol. Přerovský úřad práce momentálně nabízí 296 volných míst. Na jedno z nich připadá devětadvacet uchazečů o práci. Loni v květnu bylo na Přerovsku o 743 nezaměs­tnaných méně.

„Dostala jsem výpověď v práci v oboru, ve kterém jsem vyučená, tak teď zkouším různé nabídky. Zatím mi ale nic nevyšlo," řekla nezaměstnaná třiatřicetiletá žena z Přerova.

Kdo má šanic?

Ke konci května bylo nejvíce volných pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, obchodní zástupce a pracovníky v oblasti pojišťovnictví, strážné, vrátné, recepční, kuchaře, číšníky, prodavače, strojírenské techniky a řidiče nákladních automobilů.

„S příchodem letní sezóny se objevily v hojnějším počtu i nabídky pro stavební dělníky, zedníky a stavební techniky," dodala Olga Pacáková.

Neutěšená situace na Hranicku

Na Hranicku nezaměstnanost neklesla ani v průběhu posledních měsíců. Podle slov vedoucího hranického pracoviště úřadu práce Pavla Remeně se počet uchazečů stále drží na stejné úrovni.

„Nezaměstnanost bohužel neklesá. Z evidence odchází přibližně stejný počet žadatelů, jaký k nám naopak přichází. Takže se stále držíme nad dvěma tisíci uchazečů o zaměstnání," ře­kl.

Olomoucký kraj v současnosti vykazuje nezaměstnanost 8,8 procent, což je společně s Karlovarským třetí nejvyšší hodnota v České republice. Hůře na tom jsou jen Ústecký a Moravskoslezský kraj. Přerovsko se v celorepublikovém porovnání stále ocitá v první pětině okresů s největším množství nezaměstnaných li­dí.