K tomuto nepříznivému trendu přispěli hlavně absolventi škol, kteří se po prázdninách na pracovním úřadě zaregistrovali.

Na Přerovsku se tak v současné době uchází celkem 5117 osob o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti činí 7,4 procenta.

„Vývoj nezaměstnanosti zůstal v září v podstatě na stejné úrovni jako v prázdninových měsících. Oproti srpnu došlo k nárůstu o 33 uchazečů. Tento mírný vzestup počtu nezaměstnaných způsobila zejména pokračující evidence čerstvých absolventů středních a vysokých škol,“ uvedl analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Pracovníci úřadu práce však v září zaznamenali i pozitivní trend. „Postupně dochází ke snižování počtu nezaměstnaných, kteří jsou u nás evidováni déle než šest měsíců. Těchto dlouhodobě nezaměstnaných v září ubylo 115,“ upřesnil Šenvajc.

S nejvyšší nezaměstnaností na Přerovsku se potýká Lipnicko, naopak nejméně lidí bez práce je na Hranicku. „Nezaměstnanost v mikroregionech se ale oproti srpnu příliš nezměnila,“ dodal Šenvajc.

Nejvíce pracovních příležitostí nabízejí firmy pomocným dělníkům v průmyslových závodech, zámečníkům, svářečům soustružníkům a brusičům kovů. „Struktura poptávky se nezměnila. Přetrvává zájem o dělníky pro zpracovatelský průmysl a poptávka je po kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovnících v strojírenských a stavebních odvětvích,“ doplnil Šenvajc.

Míra nezaměstnanosti

  • Přerovsko 7,1%
  • Hranicko 5,6%
  • Lipnicko 9,3%
  • Kojetínsko 8,4%