V bývalém okrese Přerov hledalo na konci října práci 8035 nezaměstnaných, kteří v nabídce úřadu práce našli vypsaných jen 313 volných míst. Někteří z nich jsou v této situaci dlouhodobě, jiní si našli práci v jiném oboru.

„Na úřad práce jsem se přihlásila na konci srpna, poté co jsem neúspěšně ukončila studium na vysoké škole. Chtěla bych být předškolní pedagožka, ale zatím nemám dostatečnou praxi. Až tento měsíc jsem si našla práci, ale ve firmě zabývající se technickou výrobou," uvedla čtyřiadvacetiletá žena z Přerova, která nechtěla být jmenována.

O jedno pracovní místo se na Přerovsku uchází již šestadvacet nezaměstnaných.

„V okolních okresech je situace obdobná. V Prostějově na jedno místo čeká třiatřicet lidí bez práce a v Olomouci osmatřicet," řekl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci s tím, že nejhorší nezaměstnanost je v Olomouckém kraji na Jesenicku, kde dosáhla 12,7 procenta.

Ve srovnání s minulým rokem se nezaměstnanost stále zvyšuje. V říjnu předcházejícího roku byla o 0,6 procenta nižší.

„Nyní je na Přerovsku o 529 nezaměstnaných více, což je sedmiprocentní rozdíl," dodal.

Nezaměstnanost se bude dál zvyšovat

Podle pracovníků Úřadu práce se dá očekávat, že nezaměstnanost v dalších měsících dále poroste a bude dosahovat větších hodnot než v minulém roce.

„Nejvyšší bývá v prosinci a v lednu. Současnou příčinou může být zejména zhoršená ekonomická situace podniků, které nemají zakázky, a také zavádění nových technologických inovací," upřesnil Jaroslav Mikšaník.

Poptávka po některých zaměstnáních je podle něj velmi vysoká, o čemž svědčí i případ, kdy jeden z obchodů sháněl prodavačku.

„Hned druhý den po tom, co zaměstnavatel volné pracovní místo nahlásil, volal, že chce nabídku stáhnout. Přišlo mu totiž přes 150 životopisů."

Kdo má šanci?

Delší dobu bývají na úřadech práce vystaveny nabídky pracovních míst, která se stávají těžce obsaditelná. Jedná se zejména o strojírenské techniky, svářeče, obráběče kovu nebo řidiče nákladních automobilů.

V nabídkách o zaměstníná se často vyskytují také pozice obchodních zástupců, pojišťovacích nebo finančních agentů.