Zastupitelé se budou návrhem radních zabývat na svém zasedání 20. listopadu.

Osmipatrový panelák se tyčí na frekventovaném místě poblíž mostu Legií a v těsném sousedství marketu Tesco.

Představa, že by zde vznikla další sociální ubytovna, je pro radní nemyslitelná.

„Zastupitelům proto navrhnou, aby zrušili výběrové řízení na prodej Chemiku - a nově doporučují, aby panelová budova s adresou Velké Novosady 13 navždy zmizela z mapy města,“ shrnula mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Kapacita dvě stě lidí

Demolici chtějí radní prosadit hlavně proto, aby v Přerově nevznikal další prostor pro byznys s lidskou chudobou, s nímž by se do města mohla dostat další vlna sociálně slabých a problémových lidí.

Chemik byl postaven v roce 1968 ještě za éry, kdy v Přerově chyběly ubytovací kapacity pro zaměstnance velkých firem. Objekt ve své době sloužil jako ubytovna pro zaměstnance Přerovských chemických závodů.

Do majetku města se dostala budova i s byty v říjnu roku 2000. V roce 2012 si pak Chemik pronajala společnost První KPU, která zde má dodnes ubytovnu.

Na každém patře jsou čtyři jednopokojové a čtyři dvoupokojové byty a kapacita zařízení je dvě stě lidí.

Část budovy slouží jako zařízení pro ubytování zaměstnanců firem či sportovních oddílů, část ale obývají sociálně slabí.

Kupec: účelově založená společnost?

Protože objekt není v dobrém technickém stavu, radní se už před dvěma lety rozhodovali, co s ním dál. Nechali zpracovat stavebně technické posouzení i s odhadem nákladů na rekonstrukci - a odhad znalců se zastavil na částce 33 milionů 450 tisíc korun.

„Tak vysokou částku jsme investovat nechtěli a rozhodli se, že objekt nabídneme k prodeji. Podle znaleckého posudku je zjištěná cena Chemiku 19 milionu korun - a cena v místě a čase obvyklá 14,5 milionu,“ upřesnil náměstek primátora Pavel Košutek (ANO).

Do výběrového řízení se podle něj přihlásila společnost YDK Czech, která nabídla městu kupní cenu 17 milionů 555 tisíc korun a předložila i svůj podnikatelský záměr - zrekonstruovat Chemik a využít ho jako nájemní dům s byty. A právě to byl kámen úrazu.

Komise pro projednávání záměrů v majetkoprávních záležitostech, která je poradním orgánem rady, totiž upozornila, že je zájemce o koupi navázán na dalších jednačtyřicet subjektů, které vznikly v průběhu letošního roku.

„Zdálo se nám, že je společnost účelově založená - a to s vysokou pravděpodobností pro byznys s chudobou. Reálně tedy hrozilo, že zde vznikne další ubytovna pro sociálně slabé. Nechceme tento druh podnikání podporovat,“ zdůraznil Košutek.

Demolice za 10 milionů

Radní proto pro prodej nezvedli ruku a navrhují, aby byla padesát let stará budova zdemolována.

„Demolice se může pohybovat od 10 do 12 milionů korun a náklady by bylo možné spolufinancovat z programu Ministerstva pro místní rozvoj, pokud bude tento titul vypsán pro rok 2019. V tomto roce by totiž - v případě souhlasu zastupitelstva - mohlo k demolici dojít,“ doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Město zatím objekt stále pronajímá společnosti První KPU.

„Smlouvu jsme jim prodloužili do 30. června 2018, aby měli nájemníci dostatek času na přestěhování,“ uzavřel radní Jan Horký (SpP).