„Labutě v Přerově nejsou příliš obvyklým jevem," potvrdil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Podle něj je během letošní zimy ornitologové přímo ve městě nezpozorovali.

„Například v nedalekém Tovačově je jich ale kolem tří set, a to mezi Hradeckým rybníkem a obcí Věrovany. V době, kdy je rybník zamrzlý, zimují na polích. Živí se obilím a čekají, až voda rozmrzne," přiblížil.

Ke vzácným exemplářům, které v zimě ornitologové zpozorovali v Tovačově, patří i dvě labutě zpěvné. Ty se vyznačují tím, že mají narozdíl od labutí velkých žlutý límec. Pocházejí ze Skandinávie.

„Labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42 byla letos spatřena například v Kojetíně nebo Kroměříži, ale zatoulala se i na Jižní Moravu," zmínil Jiří Šafránek.

Podle něj je „Zpěvanka", jak jí přezdívají ornitologové, už středomoravskou legendou.

Je nápadná díky svému žlutému krčnímu límci, který jí nasadili ochranáři z Německa v lednu 2006. V dubnu téhož roku zavítala do Tovačova.

„Od té doby už Českou republiku neopustila a stala se tak první labutí zpěvnou s trvalým pobytem u nás. Objevila se na Hodonínsku u Bzence, v Chropyni na Kroměřížsku a delší dobu pobývala také v Kojetíně. Pravidelně se vracívá do Tovačova a s oblibou zimuje v Kroměříži," řekl také Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku v Přerově.