Jednadvacetiletý Břetislav Strauss z Radslavic přišel před dvěma lety o zrak při vážné dopravní nehodě. Jako devatenáctiletý mladík se v Přerově naboural na motorce a po střetu s autem byl asi měsíc v komatu.

Za svůj život vděčí lékařům i svému odhodlání. Celé dva měsíce strávené v nemocnici totiž věřil, že jednou začne normálně žít.

Sen se mu splnil – dva roky po nešťastné události je jedním z účastníků mistrovství republiky v simulované střelbě.

„Jezdím na rehabilitace do Prahy a chtěl bych být masérem. I když jsem vystudoval Střední gastronomickou školu v Přerově,“ svěřil se se svými plány mladík, jehož budoucnost byla ještě před dvěma lety nejistá.

V kritické době se ale dočkal velké podpory od přátel a rodiny. Na závody s ním jezdí i jeho babička.

„Chtěl bych samozřejmě vyhrát, loni jsem se umístil v první desítce,“ řekl odhodlaně.

Jeho největším soupeřem je devětadvacetiletý Lukáš Lacina z Olomouce, který na mistrovství republiky zvítězil dvakrát po sobě. Že je od narození zrakově postižený, by na první pohled nikdo nehádal. Prozrazuje ho jen bílá hůl.

„Kromě střelby se věnuji i tandemové cyklistice. Dělám také vodní sporty – sjíždím řeku a plavu, mám rád windsurfing,“ prozradil mladý muž sportovní postavy.

Mistrovství republiky v simulované střelbě z laserové pistole, které v Přerově uspořádal Svaz zrakově postižených sportovců ve spolupráci se zdejší pobočkou SONS a Tyflocentrem, se zúčastnilo šestadvacet soutěžících.

„Do Přerova přijeli střelci z celé republiky, od Plzně přes Prahu a Ostravu až po Kyjov, Zlín a Olomouc,“ popsal ředitel závodu Marek Šimíček.

Střelci, kteří chtěli na šampionát postoupit, museli splnit kvalifikační limity – pro muže to bylo 160 a pro ženy 140 nástřelů. Zrakově postižení střílejí s páskou na očích a k trefě do černého je bezpečně přivedou tóny ze sluchátek, speciálně upravených pro nevidomé.

„Na uších mají sluchátka, z nichž se linou tóny o různé výšce. Když uslyší ten nejvyšší, znamená to desítku na terči. Člověk musí mít pevnou ruku, zvládat koordinaci sluchových vjemů s pohybem. Důležitá je i psychika a koncentrace,“ popsal úskalí střelby z laserové pistole ředitel závodu.