„Setkáváme se poměrně často s tím, že lidé svým blízkým objednávají k narozeninám let balonem. Takový dárek dostávají oslavenci v různém věku. U nás už balonem letěli i více než sedmdesátiletí důchodci. Hodina standardního letu přijde zhruba na 5 tisíc korun,“ řekla Lenka Kobzinková z firmy, která zajišťuje lety balonem.

Tento originální dárek má za sebou třeba Jarmila Slivoňová z Přerova. „Loni jsem měla šedesát let a synové mi koupili let balonem. Bylo to pro mě obrovské překvapení. Nejdříve se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec to byla skutečná nádhera,“ svěřila se žena.

Stále atraktivnější je ale i vyhlídkový let ve sportovním letadle. „Spousta lidí se na nás v tomto směru obrací. Ovšem nemají zájem o vyhlídkový let jen u příležitosti narozenin, ale i jiných významných událostí,“ potvrdil Petr Krejčiřík z letiště v Drahotuších.

Podle jeho slov přijde půlhodina letu zhruba na dva a půl tisíce korun. Nevšední zážitek si ale k loňským devadesátinám z letu ve vrtulníku odnesl také brigádní generál Zdeněk Škarvada.

„Hodnotil to jako nevšední okamžik, zvláště poté, co ve vrtulníku přistál na náměstí své rodné obce,“ zavzpomínal Jaroslav Schön ze Svazu letců v Přerově.

Jako netradiční narozeninový dárek volí gratulanti pro své příbuzné a známé třeba jízdu na motokárách či na koních. „Jízdu na motokárách si u nás k narozeninám objednávají hlavně dívky pro své chlapce,“ řekl Tomáš Otevřel, provozovatel motokár v Lipníku nad Bečvou.

Cena za zběsilou jízdu v čtyřkolových vozech je různá, záleží samozřejmě na délce, ale vyšplhat se může klidně až na tisíc korun. Oslavit narozeniny v sedle koně láká také dost lidí.

„Setkáváme se s tím. Vzpomínám si, že třeba loni dostal od příbuzných k pětapadesátinám jeden muž deset lekcí jízdy na koni,“ vzpomněl Pavel Roman z Ranče Mustang ve Veselíčku.

Taková průměrná cena jedné vyjížďky může činit okolo tří set korun. Originálním a velmi atraktivním dárkem zejména pro pány může pak být striptýz.

„Striptýz zprostředkováváme často, a to nejen k narozeninám, ale často i na rozlučkové oslavy,“ svěřil se pracovník zprostředkovatelské agentury Lukáš z Přerova, který nechtěl uvést příjmení. Jak dále upřesnil, párty se spoře oděnou krasavicí, která zatančí na dvě písničky, přijde zhruba tak na 2 tisíce korun.