„Se žádostí o opravu této památky jsme oslovili čtyři restauratéry a dva z nich měli o zakázku zájem. Sochu bude nakonec opravovat Tomáš Sušeň,“ uvedl Petr Matula z odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu.

Restaurátor vrátí celistvou podobu přerovskému Neptunovi – soše pocházející zřejmě z 18. století, jež je zapsaná na seznamu kulturních památek.

„Jsem rád, že budu právě na této skulptuře pracovat. Myslím si ale, že by stálo za zvážení přemístit sochu na bezpečnější místo tak, aby nedocházelo k jejímu dalšímu poškozování,“ podotkl restaurátor Sušeň.

Vedení města Přerova už v minulosti o návrhu přemýšlelo a někteří radní se přikláněli k názoru, že by mohl být Neptun umístněn třeba na zámku.

Barokní skulptura má se stěhováním bohaté zkušenosti. Původně zřejmě stála v Podzámecké zahradě v Kroměříži, pak byla v roce 1835 převezena do obce Koválovice, a teprve odtud putovala do Přerova.

„Ve třicátých letech minulého století zdobil kamenný Neptun nádvoří Přerovského zámku, po šesti letech byl přemístěn do parku Michalov a o pár let později vyplnil proluku ve Wilsonově ulici,“ shrnula Lenka Chalupová z oddělení komunikace přerovského magistrátu.

Socha vládce moří skončila nakonec pod hradbami, kde se stává častým terčem vandalů.