Na kožní ambulanci budou moci dorazit zájemci i bez předchozího objednání.

„Při příležitosti jedenáctého ročníku preventivní akce Evropský den melanomu budou lékaři zdarma vyšetřovat znaménka všem zájemcům,“ sdělila mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

I když to mnohým může znít banálně, včasné odhalení problematického znaménka může člověku zachránit i život. Proto, jak lékaři upozorňují, je velmi důležité svou kůži sledovat a nechat se alespoň jednou za rok vyšetřit u specialisty, protože čím dříve lékař nádor objeví, tím větší je pravděpodobnost uzdravení.

„Evropský den melanomu se koná každoročně a jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének, a tak zvýšit pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění,“ uvedl kožní lékař Pavel Zíma.

Maligní melanom vzniká nádorovou přeměnou kožních melanocytů , což jsou buňky tvořící hnědý pigment melanin a patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. „Přestože v celém světě funguje velmi kvalitní osvěta, počet lidí s tímto onemocněním stále roste,“ řekla Szotkowská. Svůj podíl na tom má i změna životního stylu, protože nejčastěji dnes Češi jezdí na dovolenou k moři a spoustu lidí zároveň navštěvuje i solária.

Rizikové opálení

„Mnoho lidí dnes považuje opálenou kůži za symbol atraktivity, nicméně opak je pravdou. Nerozumně a hodně opálená kůže je známkou poškození ultrafialovým zářením. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození,“ vysvětlil Zíma.

Melanom kůže se u člověka vyvíjí relativně pomalu. „Od prvních příznaků trvá dva až tři roky, než se vytvoří metastázy i v jiných částech těla. S pokročilejším onemocněním však klesá šance na uzdravení,“ upozornila mluvčí nemocnice.

Využít této speciální nabídky lékařů a zjistit, jak je na tom jejich kůže budou moci zájemci využít v pondělí devátého května od půl osmé do půl dvanácté. (svr)

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku