„To je také cílem celostátní akce s názvem „30 dní pro prevenci a léčbu CMP“, v rámci které pořádají neurologická pracoviště v zemi dny otevřených dveří. Už počtvrté se připojuje také neurologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc,“ informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant s tím, že klinika ukáže svůj provoz zájemcům ve středu a poté 6. a 20. května, vždy od 16 do 18 hodin.
Čas hraje důležitou roli v uzdravení Lékaři uvádějí, že problém vzniká nejčastěji v okamžiku, kdy některou z tepen, které zásobují mozek, ucpe krevní sraženina.
„Stává se, že lidé příznaky mrtvice podcení a k lékaři přijdou i za několik dní. Člověk totiž nemusí okamžitě ochrnout na polovinu těla, může cítit jen její určité oslabení, omezení hybnosti. Přitom čas tu právě hraje velmi důležitou roli a léčba zahájená až po třech hodinách od vzniku CMP je už mnohem méně účinná,“ upozornila lékařka Ivanka Vlachová z neurologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice.
Kdo je více ohrožen mozkovou příhodou? K rizikovým faktorům podle lékařů patří hlavně vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita a poruchy metabolismu tuků. „Ve dnech otevřených dveří mohou zájemci mimo jiné podstoupit vyšetření hladiny cholesterolu a krevního cukru, případně pak ultrazvukové vyšetření mozkových tepen, mohou si nechat změřit krevní tlak a dozvědět se informace o tomto typu onemocnění i o jeho prevenci,“ přiblížil Havrlant.
Na Moravě jsou pouze čtyři zdravotnická zařízení, která poskytují nejmodernější péči o pacienty s mrtvicí, odborně nazývanou iktus.
„Před čtyřmi lety jsme u nás zahájili trombolytický program, díky němuž můžeme určitému typu pacientů poskytnout špičkovou a velmi účinnou léčbu. Čím dříve se k nám nemocný dostane, tím menší následky mu jeho onemocnění způsobí,“ podotkla lékařka Vlachová.
Podle specialistů je proto velmi důležitá spolupráce nemocnice se záchrannou službou. „Zdejší záchranáři jsou zkušení, rovnou z terénu kontaktují naše iktové centrum, pacienta přivezou na urgentní příjem, kde už na něj čeká tým odborníků. Vyšetření ve spádovém zdravotnickém zařízení by znamenalo zdržení,“ vysvětlil vedoucí lékař iktového centra Daniel Šaňák.
Moderní metody Olomoucké centrum ročně hospitalizuje okolo čtyř set lidí s cévní mozkovou příhodou. „Náš systém má oproti některým jiným regionům výhodu v tom, že nemocné soustředíme pouze do jednoho centra v kraji. Díky tomu mají naši specialisté velké zkušenosti s moderními metodami léčby, z čehož nejvíc získá zejména pacient,“ doplnila Vlachová.