Město Přerov bylo ještě donedávna vůči Romům vcelku benevolentní. To se teď má ale změnit.

„Návrh na zřízení služebny v problémových lokalitách vznikl na koaliční schůzce. Chceme sem přenést zkušenosti z místních částí, kde strážníci dohlížejí na pořádek,“ vysvětlil šéf přerovské ČSSD a radní Václav Zatloukal. Například v Předmostí rajón pravidelně obcházejí dva strážníci.

Návrh na jednání koaličních stran předkládala ODS.

„Myslíme si, že služebna do lokality u nádraží patří, protože se tak zvýší dohled ze strany strážníků. V otázce vyplácení sociálních dávek budeme postupovat v souladu se zákonem,“ řekl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Přísnější vůči nepřizpůsobivým občanům, kteří často zneužívají systém vyplácení sociálních dávek, už jsou radnice mnohých měst v republice. Richarda Kořínka z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni tedy postup přerovských radních nepřekvapuje.

„Místo služebny v problémových lokalitách bych se ale spíše přikláněl k tomu, aby zde působili přidělení okrskáři a ti tyto ulice obcházeli,“ řekl.

Peníze přímo do škol?

Vzhledem k tomu, že za velké množství neomluvených hodin dítěte ve škole může být rodičům udělen podmíněný i nepodmíněný trest, je ale podle něj sankce v podobě odebrání sociálních dávek na místě.

„Zákon to umožňuje a v reálu jim mohou být dávky odebrány až na tři měsíce. Romové ale občas neposílají děti do školy i proto, že nemají peníze na svačiny. Pokud by jim byly ještě odebrány dávky, ocitnou se v tíživé situaci,“ dodal.

Stejné problémy by mohly nastat i v okamžiku, kdy by Romové namísto sociálních dávek dostávali poukázky.

„Mohl se tak rychle rozšířit černý trh s poukázkami. Daleko lepším řešením by byl tedy institut mimořádného příjemce, to znamená, že by část rodičovského příspěvku putovala přímo do školy a nebo školky dítěte,“ soudí. U nejproblémo­vějších lidí se může přistoupit i k vyplácení dávky jednou týdně.

A jak se na věc dívají přerovští Romové?

Různě. Z krátké ankety mezi nimi vyplynulo, že někteří vyplácení dávek v naturáliích striktně odmítají, jiní je naopak vítají.

„Někdo dostane dávku a ještě ten den ji prohraje na automatech. Znám rodinu, kde hrají oba dva rodiče – jejich dětem by tedy určitě pomohlo, kdyby šly peníze rovnou na účet školy a školky,“ řekl jeden z místních Romů, který si nepřál uvést jméno.

„Děcka do školy neposílají, protože nemají na oblečení a na jídlo. Proč ty peníze gamblerů nebo opilců nejdou přímo na účet školy? Vím, že v jiných městech, třeba v Prostějově, už něco takového zavedli,“ reagovala na návrh radních romská obyvatelka ulice Velké Novosady v Přerově.