Do kulturního domu se vypravily desítky lidí. Chtěli vědět, kdy se začnou sliby na papíře konečně plnit.

Troubečtí radní navrhovali schválit usnesení na zpracování projektu výstavby hráze v lokalitě Panská louka, která by obec ochránila na úrovni stoleté vody.

Debata ale probíhala ve značně zjitřené atmosféře.

Část místních totiž plány zastupitelů nepodporuje a staví se na stranu finančně nákladného a technicky náročnějšího projektu Povodí Moravy. Věří, že je stát před velkou vodou ochrání.

Že mají Troubečtí strach z dalších povodní a zároveň jim vadí dlouholetá liknavost státu, dali místní najevo dosti ostře.

„Radku, nenech nás utopit jako v lavoru. Ty jsi dobrej starosta, ale jsi slabej. Stůj si za svým a buď chlap,“ obracela se na starostu jedna z místních Agnes Záhorová.

Mnozí lidé na jednání kritizovali sepsání petice, která podporuje projekt Povodí Moravy. Obyvatele obce totiž rozdělila na dva protichůdné tábory.

„Souhlasím s ohrázováním obce, ale rozhodně nesouhlasím s tím, aby to radní Mlčoch dělal pro vlastní zájem. Prosazuje vlastní řešení a odmítá jiná jen proto, aby si chránil vlastní pozemky," tvrdila jedna z obyvatelek.

Radní se ale iniciátorů petice zastali.

„Každý člověk má právo říct svobodně svůj názor,“ myslí si starosta Troubek nad Bečvou Radek Brázda.

Při každém lijáku pracují nervy

Většinu lidí nezajímalo ani tak to, jak nákladná a důmyslná řešení ohrázování obce se podaří nalézt, ale s jakou rychlostí budou uvedena v život. Místní už totiž tlačí čas a při každém lijáku pracují nervy.

„Na nás je práce a ne na sebe házet špínu. Proboha, my potřebujeme hlavně najít rychlé řešení. Ptali jsme se zástupců Povodí Moravy na časový horizont navrhovaného projektu na ohrázování, kdy to tedy bude, a vypadá to, že až za několik let. Co mají ale dělat staří lidé, kteří jsou už z vody léta vystresovaní?,“ ptal se jeden z radních Libor Nedbal.

„Začněme už přemýšlet selským rozumem a udělejme něco s minimálními náklady. Chceme varianty k projektu Povodí Moravy, abychom měli co s čím porovnávat,“ podotkl.

Někteří radní si stěžovali, že musejí rozhodovat pod tlakem.

„Jsme tlačeni Povodím Moravy, abychom rozhodli do čtrnácti dní pro ohrázování obce. Nemáme tak ale čas žádné variantní řešení vytvořit,“ konstatoval jeden z radních.

Nechají udělat studii na ohrázování Troubek

Zastupitelé se nakonec jako jeden muž usnesli, že nechají zpracovat odbornou firmou studii na ohrázování Troubek. Její výsledky pak porovnají s předloženým projektem Povodí Moravy.

„Zadavatelem studie bude obec, ale Povodí se k ní stejně musí vyjádřit,“ ubezpečil starosta Brázda.

Tématem ohrázování žila ve středu celá vesnice. Někteří ale pouze pasivně komentovali dění v místní hospodě.

„Všichni zastupitelé i lidi z Povodí Moravy by měli začít používat zdravý selský rozum. Ten tady ale, jak se zdá, zahynul. Pokud se nebudeme řídit přírodou a nepřizpůsobíme se jí, všechny nás stejně jednou porazí a veškeré moderní výtvory člověka budou k ničemu,“ řekl jeden z rozhořčených občanů Troubek, který zasedání zastupitelstva už dopředu bojkotoval.

„Stejně se tam opět nic nevyřeší,“ vysvětlil svůj postoj.

Petra Poláková-Uvírová, Naděžda Švrčková