Nejen běžná chřipka, ale i ta, před kterou už dříve varovala Světová zdravotnická organizace, ohrožuje v současné době pacienty v Česku.

Virus pandemické chřipky A H1N1 se do země šíří ze Západní Evropy a hygienici tvrdí, že by se měli mít na pozoru zejména chronicky nemocní lidé a senioři.

Lékaři v přerovských ordinancích sice tento týden potvrdili výrazný nárůst nemocnosti, opatření proti prasečí chřipce ale nepodnikají.

„V čekárně mám dvojnásobek pacientů. Nejvíce jich přichází s virózami, které provázejí horečky, časté jsou i katary horních cest dýchacích a nebo angíny. Klasická chřipka zatím nepřevažuje,“ popsal situaci ve své ordinaci praktický lékař z Přerova Michal Chromec.

Podle něj ale řada nakažených k doktorovi vůbec nedorazí a nemoc přecházejí. Právě ti ale pro ostatní představují riziko.

Nejvíce nakažených je na Přerovsku stále mezi nejmenšími dětmi.

V této věkové kategorii připadlo koncem minulého týdne na sto tisíc obyvatel 3 292 nemocných, zatímco v předchozím období jich bylo méně – 2 567. Koncem týdne očekávají hygienici další nárůst.

„Nemocnost je pořád vysoká a převažují respirační infekty, kašel s horečkami a chřipky. Už se ale objevily i komplikace v podobě zápalu plic,“ shrnula dětská lékařka Naděžda Vytrhlíková, která má ordinaci na Osmeku v Přerově.

Přerovská nemocnice zatím v souvislosti se zvýšeným výskytem chřipky nezakázala návštěvy.

Pozor na H1N1

Hygienici na Přerovsku kvůli výskytu nebezpečné pandemické chřipky v Západní Evropě radí, aby lidé nemoc nepodceňovali.

„Národní referenční laboratoř už potvrdila v Česku závažné průběhy, které vyvolal nebezpečný virus chřipky typu A H1N1,“ řekla přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová.

V Česku je nyní sedmnáct takových případů, v celé Západní Evropě pak kolem 1700.

„Jen v Norsku dosud převažuje chřipka typu B,“ upřesnila krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Podezřelé vzorky podle ní hygienici odesílají do Národní referenční laboratoře. Odhalit vážně nemocné pacienty je ale především na lékařích.

„Projevy pandemické chřipky se nijak neliší od té normální. Pacient má horečku, trápí ho bolesti hlavy a kloubů,“ vylíčila přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová.

Varovným znamením jsou dýchací obtíže, které můžou u pacientů signalizovat zápal plic.

Na Přerovsku dosud nebyl zaznamenán případ pandemické chřipky.