Oproti prvnímu lednovému týdnu došlo k nárůstu akutních respiračních onemocnění z 555 na 952 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je vzestup o 71,4 procenta,“ vyčíslila epidemioložka Jitka Skácelová z Hygienické stanice v Přerově.

Pacienty nejvíce sužují vysoké horečky, rýmy, ale i kašel. „Přitom nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti v předškolním a školním věku,“ dodala lékařka Skácelová. Pracovníci hygienické stanice už ale zachytili také vir chřipky typu A.

„Ten byl potvrzen v prosinci u jednoho pacienta středního věku,“ upřesnila Jitka Skácelová. Více pacientů ve svých ordinacích zaznamenali v tomto týdnu také někteří lékaři, zejména pediatři.

„Nemocných skutečně přibylo. Pozorujeme to už od začátku týdne. Mezi nemocnými pacienty jsou nejčastěji zastoupeny děti v rozmezí zhruba od tří do devíti let, které trápí hlavně vysoké teploty, rýma a kašel,“ sdělila například přerovská dětská lékařka Eva Žádníková.

I lékárníci potvrzují, že se začaly jejich prodejny plnit nemocnými. „Chodí k nám čím dál víc lidí, kteří se ptají po různých volně prodejných lécích na tlumení horečky a bolesti v krku. Dnes už se lidé tolik k lékařům a na neschopenky nehrnou a snaží se léčit spíš sami,“ řekla lékárnice Jana Zdražilová.

Zvýšená nemocnost dětí se už projevila ale také v některých mateřských školách. „Hodně dětí bylo nemocných už před vánočními svátky, ale tento týden se nemocnost znovu projevila. Za včerejšek a dnešek onemocnělo sedm dětí, jejichž rodiče nám hlásili, že dostaly vysoké teploty a hlavně rýmu,“ řekla Gabriela Řehová z Mateřské školy Píšťalka v ulici Na Odpoledni v Přerově.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika