Co se za dva měsíce změnilo? Pocítili jiného provozovatele pacienti? Lékaři i vedení nemocnice se shodují, že zatím ne. V jejich řadách však panuje nervozita. Obávají se změn, které přijdou.
Přerov: nikdo nic neví
O situaci a možných krocích provozovatele si v nemocnicích špitají téměř na každém oddělení. „Nejhorší je, že stále nemáme informace, co přesně nás pod vedením nové společnosti čeká,“ svěřila se jedna ze zdravotních sester přerovské nemocnice, která si z obav o práci nepřála zveřejnit jméno.
„Vládne tu zmatek z toho, že stále k žádným očekávaným změnám nedochází. Myslím si, že finančně už na tom snad ani hůř být nemůžeme, ale předpokládáme změny v organizaci práce,“ míní její kolegyně.
Strach netíží jen sestry, ale i lékaře. „Vládne tady jisté napětí,“ připustil jeden z nich. Ani ten si však nepřál uvést své jméno. Někteří zaměstnanci se obávají snížení platů a propouštění. Pár se jich rozhodlo odejít.
Ředitel odchází
V pátek končí i ředitel šternberské nemocnice Vítězslav Vavroušek. „Je to škoda. Udělal moc práce,“ poznamenal Stanislav Mišo, od srpna už bývalý odborový předák nemocnice. „Po jednadvaceti letech jsem taky odešel. Chtěl jsem zvýšit plat. Neuspěl jsem,“ dodal.
Vedení společnosti již dříve ujistilo, že zrovna zdravotní sestry se nemusejí ničeho obávat. „Kvalitních sester s víceletou praxí je nedostatek. Takže u nich spíše předpokládám nábor, než propouštění,“ sdělil při vstupu Agelu na střední Moravu Tomáš Chrenek, který společnost ovládá.
Firma chystá personální audit v nemocnicích. Nevyloučil však možné změny v případě lékařského stavu a primariátů.
Kde ušetřit?
Podle náměstka ředitele šternberské nemocnici Pavla Gregora v současnosti vznikají odborné komise za účasti primářů jednotlivých oddělení všech tří nemocnic, které budou řešit vzájemnou spolupráci. „To povede k ekonomizaci nemocnic,“ řekl. Chrenek již dříve uvedl, že firma bude chtít zefektivnit hospodaření nemocnic. Ujistil ale zároveň, že úspory nebude hledat ve mzdách, ale zejména v provozních nákladech.
Pacienti nic nepocítili
Jak a zda vůbec změna provozovatele dolehla na pacienty? „Zatím to určitě nepocítili,“ poznamenal Gregor. „Dějí se věci, které řeší ředitelství nemocnic: nový ekonomický software, výběrová řízení na ambulantní a lůžkovou péči, je množství porad o fungování nemocnic. Administrativa celého převodu je velmi náročná,“ vypočítával úkoly spojené s fúzí.
Změny se blíží
Chrenek avizoval, že pacienti středomoravských nemocnic si změny ani po dvou měsících nepovšimnou. „Nejsme připraveni dělat radikální změny ze dne na den. Je to proces dlouhodobého vývoje,“ reagoval. Za rok už však rozdíl podle něj poznají. „V chování personálu, ale například i v rychlosti diagnostikování a v délce hospitalizace. Když v případě operačního výkonu sestra pacienta doprovodí domů a lékař jej poté přijde zkontrolovat, zda nenastaly komplikace. Pokud ano, vrátil by se zpátky na lůžkové oddělení,“ nastínil některé změny pro pacienty.
Poté, co Středomoravská nemocniční dokončí převzetí nemocnic a zpracuje analýzu nejbližších změn, předstoupí její vedení podle předsedy představenstva Tomáše Uvízla před zaměstnance a o všem je zpraví. „Předpokládám, že to bude na podzim,“ slíbil Uvízl. Odbory v nemocnicích nyní připravují kolektivní smlouvu, která je společná pro všech deset odštěpných závodů, jež provozuje Agel. Do konce roku platí smlouva podepsaná s krajem.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: