„Hodně jsme narostli přes víkend a v současné době máme otevřená čtyři covidová oddělení - tři standardní a jedno intenzivní péče. Kromě stávajících oddělení ARO, interny a urologie jsme pro nemocné s covidem-19 vyčlenili také jedno oddělení v Léčebně dlouhodobě nemocných,“ řekl Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti Agel Středomoravská nemocniční.

Podle jeho slov je zatím přerovská nemocnice v situaci, kdy má volné kapacity a může pomoci jiným zdravotnickým zařízením.

„V současném rozsahu péče to zvládáme a jsme zhruba na dvou třetinách zátěže. Jsme připraveni i pomoci - stále jsou dvě volná místa na ARO. Máme samozřejmě plány i pro další navýšení kapacity,“ dodal Jiří Ševčík s tím, že spolupráce mezi nemocnicemi na Moravě funguje stejně jako loni na podzim, kdy došlo k dramatickému nárůstu počtu hospitalizovaných.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek a ředitelka KHS Olomouckého kraje Lenka Pešáková
Lokální "lockdown" Olomoucký kraj nechystá. Hejtman: Kapacity nemocnic dostačují

Náročná je situace i pro zdravotníky - ani těm se totiž nemocnost nevyhnula.

S těžkými následky covidu se v přerovské nemocnici v drtivé většině potýkají neočkovaní pacienti.

„Varovnými příznaky by měly být pro každého pacienta s covidem-19 výskyt dušnosti i při menší námaze, případně klidová dušnost, pocit těžkého dechu či slabost. Těžké průběhy provázejí vysoké teploty, celková zchvácenost, dechové potíže, lidé mají problém odkašlat a varovným signálem je i modrání rtů nebo prstů,“ popsal Jiří Ševčík.

Pokud lidé tyto příznaky mají, měli by ihned vyhledat lékaře.

Nově zjištěné nákazy v Olomouckém ktaji za poslední dva týdny, data k 23.11.2021
Nový rekord pandemie v kraji: 2480 pozitivních za den, výrazně přibývá úmrtí

Na plné obrátky běží v přerovské nemocnici také očkování a testování.

„Očkování jsme od středy posílili - a to na kapacitu 250 lidí za den a v současnosti jsou v Přerově otevřené dvě ambulance. Také u testování prodlužujeme otevírací dobu, abychom pokryli poptávku po provedených PCR testech,“ uzavřel.