Vedení obou nemocnic připouští, že administrativní činnost, která je spojena s výběrem peněz, od nového roku naplno zaměstnává zdravotní sestry.

„Výběr provádí zdravotnický personál při ambulantním vyšetření nebo poslední den hospitalizace,“ informoval primář Jiří Selucký, který je dočasně pověřen řízením nemocnice v Přerově.

Podle jeho slov není vyloučené, že přerovská nemocnice bude v budoucnu automatem na placení poplatků vybavena. „Určitě by to zjednodušilo práci zdravotnickému personálu, který musí tyto poplatky vybírat,“ dodal primář Jiří Selucký.

V případě zvýšeného provozu se mohou pacienti v nemocnicích při výběru hotovosti setkat s frontami. „Do nemocnice jsem dnes doprovázela přítelkyni, která sem šla na kontrolu s rukou, kterou si před časem narazila. Nepřekvapilo mě, že musela zaplatit, ale spíš bylo nepříjemné to čekání, než sestřička všechno vyplní,“ svěřila se pětapadesátiletá Jarmila Kučerová, která včera navštívila nemocnici v Přerově.

Hranická nemocnice přijala kvůli vybírání poplatků od nového roku nového zaměstnance. „Ten pracuje na centrálním příjmu a na starost má výběr poplatků od pacientů, kteří byli u nás hospitalizováni,“ uvedl ředitel nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich.

S výběrem poplatků neměla hranická nemocnice zatím žádné problémy. „Pravdou ale je, že kvůli této administrativě přibylo zdravotníkům mnohem více práce,“ dodal Sohlich.

Zatímco pacienti přerovské nemocnice mohou zaplatit za hospitalizaci i platební kartou, v hranické nemocnici tato možnost zatím není. „Naše nemocnice není vybavena platebním terminálem,“ potvrdil Eduard Sohlich.

Také v privátních ambulancích většinou poplatky od pacientů vybírají přímo zdravotní sestry. Pokud by poplatek nevybraly, hrozil by jim podle zákona až padesátitisícový postih.

„Zatím to u nás funguje tak, že pacient přijde do ordinace, já ho vyšetřím a poté mu sdělím, že musí u sestřičky uhradit třicetikorunový poplatek. Pacienti o poplatcích ze sdělovacích prostředků vědí, ale sami od sebe se na způsob platby neptají,“ řekla přerovská praktická lékařka Dagmar Zapletálková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika