V Česku se konalo milostivé léto pro dlužníky na přelomu roku. Pokud lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí od loňského 28. října do letošního 28. ledna splatili původní dluh a odměnu 908 korun exekutorovi, odpustilo se jim penále, úroky a poplatky. Uzavřely se tak desítky tisíc řízení. Tříměsíční oddlužovací akce se od září zopakuje.

Problémy s dluhy řešila roky například paní Jana ze Šumperska.

„Když jsem skončila školu, neměla jsem dobré období. Byla jsem dlouho v evidenci úřadu práce a občas pracovala na černo. Brigády mi později zabíraly docela dost času, a tak jsem schůzku na úřadu práce sem tam vynechala. Postupem času jsem na ně přestala chodit úplně, zákonitě mě tak z evidence vyřadili. Neřešila jsem to. Vůbec mě nenapadlo, že jednoho dne budu dlužit na zdravotním pojištění a penále takovou sumu,“ řekla.

Že nebude schopna dluhy splácet, si nepřipouštěla až do chvíle, kdy na dveře bytu zazvonil exekutor. Během pár hodin přišla o všechno.

Přestupní terminál s podzemními garážemi v Mohelnici.
Terminál v Mohelnici čeká oprava. Z garáží už není "bazén", voda ale protéká dál

„Byla jsem úplně bez motivace a chuti to řešit. Jenže pak jsem poznala mého přítele. Styděla jsem se před ním a chtěla jsem mu dokázat, že spolu můžeme normálně spořádaně žít,“ svěřila se.

Našla si práci, ale i přes přesčasy jí při splátkách exekucí nezbývalo dost peněz na to, abych si s přítelem mohla dopřát prodloužený víkend nebo dovolenou. Mzdová účetní ji jednoho dne propojila se sociální pracovnicí z Místní akční skupiny Horní Pomoraví, která v Hanušovicích provozuje dluhovou poradnu. Pracovnice ji loni na podzim informovala o možnosti využít Milostivé léto.

V jeho rámci se může dlužník zbavit exekucí tím, že uhradím jen původní dluh a administrativní poplatek. Stát po dobu jeho trvání odpouští dlužníkům veškeré sankce a úroky z prodlení. Ty u paní Jany činily přes devadesát procent celkového dluhu. Původní dlužná částka na pojištění dělala v jejím případě zhruba dvanáct tisíc korun, kvůli penále, úrokům z prodlení a administrativním poplatkům narostla na více než sto tisíc.

Ilustrační foto
Policisté dopadli sériového zloděje. Už je za mřížemi

Během Milostivého léta stačilo zaplatit původní dvanáctitisícový dluh.

„Peníze se mi povedlo dát dohromady. Sociální pracovnice z MAS Horní Pomoraví vyřídila vše potřebné a pak jsme v rámci Milostivého léta poslaly částku na účet exekutora. Do dvou měsíců byly všechny exekuce zastaveny a já byla konečně volná. Táhlo mi na čtyřicet a poprvé v životě jsem se mohla svobodně rozhodnout, jak s celou svou mzdou naložím. Ten pocit, kdy jsem si po letech zřídila svůj vlastní bankovní účet beze strachu z blokace, byl nádherný. A na dovolené už jsme také byli,“ popsala paní Jana.

Akce Milostivé léto se konala od října 2021 do letošního ledna. Stát se dluhovou amnestii rozhodl zopakovat, a to od 1. září do 30. listopadu 2022.

Závazky vůči veřejnoprávním věřitelům

„První podmínkou uplatnění Milostivého léta je, aby se jednalo o závazek vůči veřejnoprávnímu věřiteli. Spadají sem například zdravotní pojišťovny, České televize, ČEZ, Český rozhlas, krajské nemocnice nebo městské dopravní podniky. Může se také jednat o dluh na nájmu u obce, poplatek za odvoz odpadu, pokutu za jízdu na černo a podobně,“ informovala Ladislava Kubišová, insolvenční a dluhová poradkyně organizace Člověk v tísni.

Další podmínkou je, aby dluh vymáhal soudní exekutor a aby se jednalo o exekuci zahájenou před 28. říjnem 2021.

Dlužník uplatní Milostivé léto tak, že v termínu od 1. září písemně informuje exekutora, že chce Milostivé léto využít. Uhradí jistinu dluhu a snížené náklady exekuce v částce 1.815 korun. Pokud se tak stane do 30. listopadu 2022, soudní exekutor je povinen exekuci zastavit a dluh přestane existovat.

V Olomouckém kraji je v exekuci 35 tisíc lidí

Podle aktuálních dat Exekutorské komory je v Olomouckém kraji v exekuci 35 tisíc lidí. To je zhruba pět a půl procenta obyvatel. Tento podíl se však velmi liší podle lokalit. Zatímco v Lošticích nebo Moravičanech podíl lidí v exekuci nedosahuje ani tří procent zdejší populace, v Hanušovicích a Moravském Berouně je to jedenáct procent, ve Vidnavě třináct a ve Starém Městě je v exekuci každý čtvrtý místní obyvatel.

Dlouhodobý život v předlužení a exekucích má řadu negativních dopadů. Lidem znemožňuje normální ekonomické fungování, podporuje šedou ekonomiku, způsobuje problémy dětem dlužníků, ale přispívá také k radikalizaci společnosti.

šumperská radnice.
O vedení radnice se uchází i senátor, místostarosta nekandiduje

Na koho se obrátit o pomoc

Dluhová poradna organizace Člověk v tísni v Jeseníku.
Gogolova 92/2 (Schrothův dům)
Petr Kabelík, Tel.: 778 402 764, e-mail: petr.kabelik@clovekvtisni.cz
Dluhová poradna MAS Horní Pomoraví v Hanušovicích
Michaela Vrbová, tel. 702 213 244, e-mail: vrbova@hornipomoravi.eu