Děti z přerovských škol mají naději, že alespoň na týden smogu uniknou. Na ozdravné pobyty dotované státem tento týden vyrážejí první turnusy dětí.

„Na Horní Bečvu už v pátek odjede první skupina sedmdesáti dětí. Postupně se zde v sedmidenních turnusech až do konce března vystřídá na tři sta šedesát žáků,“ shrnula Dagmar Bouchalová, projektová koordinátorka ze Základní školy Trávník.

Cílem projektu je prevence akutních respiračních onemocnění a zlepšení celkového zdravotního stavu dětí v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší.

ČTĚTE TAKÉ: Gymnázium Jana Blahoslava neotevře primu

Většinu pokryje dotace

Kromě načerpání nových sil děti získají také nové poznatky - součástí a také podmínkou pobytu je totiž environmentální výuka.

„Přírodovědnou výuku chceme obohatit terénními prožitkovými aktivitami a pozorováním přírody. Děti budou své objevy zapisovat do Badatelského deníku a navštíví i zajímavá místa v okolí. Mohou si navíc užít zimních radovánek na sněhu,“ řekla Dagmar Bouchalová.

Základní škola získala na svůj projekt „Příroda Beskyd a její skrytá tajemství“ finanční podporu Státního fondu životního prostředí a rodičům tato dotace pokryje náklady ve výši 66 procent z ceny pobytu. Dovolit si týden na čerstvém vzduchu tedy mohou i děti ze sociálně slabších rodin.

Na sedmatřicet dětí vyrazilo tento týden na čerstvý vzduch také z Mateřské školy Kouřílkova v Přerově.

Finančně výhodné

Že jim pobyt prospěje, o tom je přesvědčena ředitelka školky Jitka Kořínková. V době chřipkové epidemie byla totiž ve třídách pouze polovina dětí, a marodi po prodělaných nemocích potřebují nabrat síly.

„Děti vyrazily do hor už v úterý a vracejí se v neděli. Stejně jako loni stráví ozdravný pobyt ve Středisku ekologické výchovy Švagrov na Šumpersku. V Projektu s názvem Zimní spáči se hravou formou seznámí se zvířaty, která žijí v zimě u potoka, nebo s různými druhy hmyzu, budou bobovat a zkusí si rozdělat oheň na sněhu. Pobyt sice trvá šest dní, ale odnesou si z něj spoustu zážitků,“ řekla.

Pro rodiče je navíc finančně výhodný. „Loni jsme vybírali zálohu tisícovku a vraceli rodičům pět set korun,“ doplnila.

Děti z Přerova mají na ozdravné pobyty nárok, protože se město ocitlo na seznamu lokalit se silně znečištěným ovzduším.

Podmínkou ale je, aby týden na čerstvém vzduchu strávily během topné sezony, tedy v době od listopadu do března.

Letos jede Trávník, Svisle a U Tenisu

Týden na horách se týká dětí prvního stupně škol.

Jako první vyrazily už loni v listopadu na ozdravný pobyt děti ze Základní školy Velká Dlážka - ve třech turnusech odjelo celkem 217 žáků.

„Letos si pobyt v přírodě užijí školáci ze ZŠ Svisle, U Tenisu a Trávník a pak i mateřinky Kouřílkova,“ doplnil Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

Základní škola Svisle dostala za projekt „Záchrana říše fantazie“ příspěvek od státu 303 tisíc korun, ZŠ Trávník zase uspěla s projektem „Příroda Beskyd a její skrytá tajemství“ a obdržela dotaci téměř 689 tisíc.

Dotaci 392 tisíc korun má přislíbenou i ZŠ U Tenisu - škola uspěla s projektem „Po roce je z Tenisáku tenisák“.

ČTĚTE TAKÉ: Fabia za 10 tisíc, subaru za padesát. V Čekyni se opět draží

Problém: čtyři hodiny environmentální výuky

O ozdravných pobytech dotovaných státem se v Přerově začalo poprvé mluvit už před lety.

Radním se ale tehdy nepodařilo splnit jednu ze základních podmínek pro získání dotace - zajištění čtyř hodin environmentální výuky - a děti nakonec do hor nevyjely.

Aby radnice alespoň trochu zmírnila zklamání rodičů a dětí, na pobyty v přírodě přispěla.

Později už zažádala o dotaci ze Státního fondu životního prostředí většina ředitelů přerovských základních škol.

„Dotační titul byl vyhlášen na školní roky 2015 až 2016 a 2016 – 2017. Zajištění environmentální výuky sice nadále zůstalo požadavkem ministerstva životního prostředí, nároky na ni už ale nejsou tak velké,“ uzavřela Romana Pospíšilová, vedoucí odboru školství a sociálních věcí přerovského magistrátu.