Zatímco bývalé okresní město naplno zaměstná nákladná proměna nevzhledné administrativní budovy na Masarykově náměstí, v Kojetíně se mohou těšit milovníci zimních sportů na nové zastřešené kluziště. V Lipníku zase vypukne dlouho očekávaná rekonstrukce autobusového nádraží.

Přerov: proměna „ostudy města“

Nákladná rekonstrukce budovy bývalého Emosu na centrálním přerovském náměstí začne už v lednu. Padesát let stará kancelářská budova, ve které kdysi sídlil Okresní stavební podnik, čeká proměna na moderní sídlo magistrátu s atypickým schodištěm, terasou a kavárnou.

Podle návrhu projektantů z Anagram & Gruppa ji přebuduje zhotovitelská firma VCES. Náklady činí 359 milionů 508 tisíc korun a hotovo má být do konce roku 2025.

„Staveniště předáme zhotoviteli 4. ledna a předpokládáme, že práce zahájí v nejbližší době,“ přiblížila Ivana Pinkasová, vedoucí odboru investic přerovského magistrátu. V průběhu prvních šesti měsíců provede firma demoliční práce, odstraňování střešních souvrství, fasády a vnitřních stěn, a to až na nosnou ocelovou konstrukci objektu, která zůstane zachována. Stavbu by ale v první fázi Přerované neměli příliš pocítit.

Zástupci vedení města podepsali v pátek dopoledne smlouvu s firmou, která provede rekonstrukci zchátralé budovy bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově pro potřeby magistrátu. Jedná se o největší městskou zakázku, jejíž cena se pohybuje kolem 360 m
Ostudný Emos změní tvář. Stavba nového magistrátu za 360 milionů byla odklepnuta

K větším investičním akcím letošního roku patří v Přerově také zahájení opravy smuteční síně na Městském hřbitově, kterou město v minulých letech odkládalo.

„Jedná se o akci za 21 milionů korun, protože objekt vyžaduje kompletní rekonstrukci a je nutné upravit i okolí,“ upřesnil primátor města Petr Vrána. Přerov zahájí také první etapu regenerace sídliště ve Dvořákově ulici za zhruba 17 milionů korun, do nové vzduchotechniky s rekuperací v Městském domě půjde částka 20 milionů.

Nového hřiště za 13 milionů korun se dočká ZŠ J. A. Komenského v Předmostí, výměny oken a stavebních oprav pak ZŠ B. Němcové. Počítá se rovněž s opravou komunikací a parkovišť v ulici Jižní čtvrť II a opravou městských bytů.

Lipník čeká modernizace autobusového nádraží

V Lipníku v tomto roce odstartuje modernizace autobusového nádraží. Jedná se o akci za zhruba 45 milionů korun, kterou bude město financovat s pomocí evropských peněz.

„Rekonstrukci autobusového nádraží máme připravenou a určitě ji letos spustíme. Nádraží bude kompletně nové, na celé ploše vznikne odpočinková zóna s alejí platanů, součástí je i čekárna a zázemí pro řidiče. Z pěti vlaštovek zůstanou jen dvě levé, pravá strana je určena pro výstup s digitální cedulí. Rozmístíme sem cykloboxy a stojany na kola, zvlášť bude vjezd a výjezd. V zadní části vznikne odstavná plocha pro autobusy,“ přiblížil místostarosta města Ondřej Vlček.

V Lipníku nad Bečvou se otevřel nový obchod řetězce Billa.
V Lipníku otevřela Billa, ve městě je první

Velkou investicí je také budování kanalizace v místní části Trnávka. „Investorem jsou Vodovody a kanalizace Přerov a my se na této akci finančně podílíme částkou asi 6 milionů korun,“ upřesnil.

Dvě zdejší základní školy - Osecká a Hranická - se dočkají nových odborných učeben a v plánu je i oprava komunikace v ulici Leoše Janáčka, která je už dlouho v havarijním stavu. Opravou projde i komunikace Na Horecku. „Pokračuje stavba lesoparku nad nemocnicí a máme nachystané i menší investiční akce,“ doplnil místostarosta.

V Hranicích opraví zastřešení dvorany zámku

Obyvatelé Hranic se mohou těšit na novou cyklostezku v ulici Žáčkova a kolem Pískáče, která si vyžádá náklady za zhruba 28 milionů korun. Stavba začne v dubnu a dokončena má být v září. V plánu je také úprava veřejného prostranství ulice Kropáčova, a to u Bečvy a v okolí nové cyklostezky za 19,7 milionu korun. Velkou část finančních prostředků - 16,7 milionu korun - pokryje dotace. Se stavbou chce město začít na podzim.

Slavnostní otevření nově zbudované lávky pro cyklisty a pěší, která je součástí cyklostezky Bečva mezi Černotínem a Ústím na Hranicku
Velká sláva u Bečvy: nová lávka na Hranicku propojila Hanou s Valachy

„Od dubna do srpna potrvá oprava Zborovské ulice, která vyjde na 20 milionů korun a město ji hradí pouze ze svých prostředků - stejně jako rekonstrukci světelné křižovatky U Černého Orla za 8,5 milionu korun,“ nastínil starosta Hranic Daniel Vitonský.

V plánu je i generální oprava zastřešení dvorany zámku za 19,7 milionu korun, na kterou se podařilo získat dotaci 7 milionů. Začne v březnu a potrvá do září. „Chystá se i rekonstrukce školní jídelny ZŠ a MŠ Šromotovo za 36,9 milionu korun s dotací ve výši 18,3 milionu korun. Ta potrvá od dubna do října,“ upřesnil starosta města.

V Kojetíně vybudují zastřešenou ledovou plochu

Největší investiční akcí letošního roku v Kojetíně je stavba zastřešené ledové plochy, která si vyžádá náklady za zhruba 80 milionů korun. Zastřešené kluziště vznikne nedaleko sportovní haly.

„Kluziště na ploše 20 krát 40 metrů s kompletním zázemím chceme začít stavět na jaře a dokončeno bude ještě letos. Počítá se s rolbou a úpravou ledu, lidé si tu mohou dát občerstvení, čaj nebo grog. Součástí areálu jsou kompletní šatny a sociální zařízení,“ shrnul starosta Kojetína Leoš Ptáček.

Zastřešená ledová plocha má vzniknout v blízkosti sportovní haly v Kojetíně.
Radní v Kojetíně chtějí zastřešenou ledovou plochu. Opozice kritizuje náklady

Další velkou investicí je i stavba úseku Arcibiskupské stezky. „Část cyklostezky ve směru na Uhřičice už je hotová, nyní je v plánu ta z Kojetína na Bezměrov. Jedná se o investici za 65 milionů korun,“ uvedl starosta.

„Chystáme i další investiční akce - uspěli jsme s celkem jedenácti dotovanými projekty. Značnou část z nich tvoří zpevněné plochy - chodníky, místní komunikace a parkoviště v několika lokalitách ve městě,“ řekl starosta.

Revitalizace sídliště Zvolenov v Tovačově

Město Tovačov plánuje zateplení zdravotního střediska za 8 milionů korun - a to s pomocí státní dotace, která činí 3,5 milionu.

„Největší investiční akcí za 60 milionů korun je revitalizace sídliště Zvolenov, na kterou se podařilo získat dotaci 10 milionů z ministerstva pro místní rozvoj. Zahrnuje kompletní výměnu veřejného osvětlení, úpravu chodníků, komunikací a rozšíření parkovacích stání. Součástí je i mobiliář a kontejnerová stání,“ upřesnil starosta Tovačova Marek Svoboda.

V Tovačově se objevila černá labuť.
V Tovačově se objevila černá labuť

V přípravě je také dva kilometry dlouhá cyklostezka v úseku Tovačov - Ivaň. „Na zámku chceme opravit střechu na hospodářské budově za 2,5 milionu korun a budeme také zpracovávat žádost na výsadbu květinových záhonů na náměstí, což je částka do půl milionu korun. Máme schválenou také opravu ústředního památníku bitvy z roku 1866 a válečných hrobů za 1,5 milionu korun,“ doplnil starosta s tím, že práce by měly začít v létě.