Soutěž, která podle pořadatele nemá v České republice obdoby, byla letos hodně vyrovnaná.

Tříčlenné týmy, v nichž jeden má vždy roli asistenta, jsou složené z amatérů i profesionálů. Do soutěže se totiž hlásí i testeři firem, které vyrábějí rybářské náčiní. Hodnotí se nejen největší množství ulovených ryb, ale také nejdelší či nejtěžší úlovek.

„Proti minulým ročníkům je ryb méně, ale zase jsou rovnoměrně na každém sektoru. Po zkušenostech z předloňska už nelovíme na lobodické straně,“ uvedl Petr Koch, mluvčí Českomoravského kaprařského svazu, který spolu s Carp Clubem akci pořádá.

I když pro mnoho lidí je rybaření poklidným koníčkem, při kterém si člověk především odpočine, závody se odehrávají ve zcela jiném duchu.

„Je to lov nonstop, ve dne v noci. Při klasických závodech se rybáři snaží o trofejní rybu, tady jde o to, nalovit co nejvíc kilo. Je to extrémní závod v plném nasazení, kdy účastníci skoro nespí,“ popsal Koch.

Velký rozdíl mezi běžným rybařením a kaprářským maratonem je také v tom, že týmy mají vyhrazenou svoji část vodní plochy pomocí GPS bodů.

Ryby samozřejmě žádné hranice nerespektují a cestují tam, kde na ně čeká lepší příkrm nebo návnada. „Soutěžící si ryby přetahují, je to válka,“ dodal mluvčí.

Jednotlivé týmy se zdržují ve svém prostoru a s okolím komunikují hlavně přes internet. „Sledujeme, jak jsou na tom ostatní, čteme si vzkazy. Ještě ráno jsme byli v našem sektoru první,“ podotkl ve čtvrtek odpoledne Michal Unzeitig z CT (J)elita.

Členové tohoto tovačovsko-olomouckého týmu nebyli v soutěži žádnými nováčky. Nakonec skončili ve svém sektoru jako druzí.

Ulovené ryby se po zvážení a započtení vracejí opět do vody. Mimo ni stráví jen několik minut. Na dně loďky přicestují na břeh, kde je rozhodčí změří, zváží a zapíše.

Poté jim rybáři ošetří ranku desinfekcí a okamžitě je vracejí zpátky do vody. „Používáme prostorné podběráky, ryba leží na vlhké podložce a během pěti minut se vrací do vody. To je priorita celého závodu,“ řekl Koch.

Mezi všemi amury a kapry se stal největším letošním úlovkem kapr o váze 17,88 kilogramů, kterého ulovil Franzouz Pascal Grillot. Vítězství za největší množství ulovených ryb si odnesl tým CT Česká Třebová.