Víte o myšlence radních vypovědět smlouvu o nájmu Městského domu společnosti IMIT?

Ano, jednali jsme s náměstky Kulíškem a Hluzínem, kteří nás k tomu vyzvali. Výpovědní lhůta ve smlouvě je ale šestiměsíční a muselo by to být za porušení podmínek. Řekneme-li ne, můžeme zůstat do roku 2015.

A řeknete ne?

S městem jsme vždy vycházeli dobře a nebudeme dělat problémy. Navíc by nám tím odpadly investice, jako čištění rýn a okapů střech a podobně. Dělat kulturu je čím dál těžší. Loni jsme dostali skoro o milion méně, město omezuje všechny výdaje.

Jaký důvod podle vás vede radní k názoru, že kulturní akce by měl pořádat někdo jiný?

Vzniklo KIS, Kulturní a informační středisko, které provozuje kulturu ve městě. Měli by i Městský dům. Budou mít asi jiný rozpočet. Třeba loni, když vystoupila skupina Olympic, stálo to jistě přes sto tisíc korun. Takovou částku bychom si my dovolit nemohli.

Přesto dotace, které dostáváte od města, jsou ve výši, o které si jiné subjekty mohou nechat jen zdát.

Ve smlouvě máme uvedené, kolik musíme mít koncertů vážné hudby, divadel, vystoupení bavičů, akcí pro školy a tak dále. Přitom vstupné kolem 500 korun si nemůžeme dovolit. Nejdražší vstupenky jsme měli za 340 korun. Nejsme zlatokopové, všechno má své hranice. Ze třiceti procent musíme všechno pokrýt vlastními náklady.

Máte ale i zisky z pronájmu prostor.

Tak ano, jsou tu náhradní zdroje, pronájmy kanceláří nebo bufetu. Tam je to ale symbolická částka, bufet platí asi tři tisíce měsíčně.

Musíte o podnájmu informovat město?

Samozřejmě. Dopisem jsem musel požádat Radu města, která musí všechny podnájmy schvalovat. A smlouvu jsem jim vždy musel předat.

Vzpomínám si, že zastupitelé bouřlivě diskutovali o tom, zda je správné, že vám město vybavilo kuchyň restaurace, kterou provozujete.

Chyba je, že občané chápou investice do Městského domu jako investice nám. Když jsme sem nastoupili, náš předchůdce tu toto vybavení měl… dožilo to. Do cizího provozu by těžko někdo koupil třeba varnou linku za šest milionů. Co by s ní potom dělal?

Podle záměrů radních vám provoz restauračních zařízení zůstane i nadále. Přijmete to, nebo to pro vás bez možnosti pořádat kulturní akce postrádá smysl?

Snad za určitých podmínek…

Za jakých?

Kdyby nás nechali třeba pořádat některé plesy. To jsou akce, kde víme, že neproděláme. Samozřejmě pak už bychom si sál museli pronajmout od KISu, ale záleží na tom, jaké by nám dali podmínky. Dotaci bychom už neměli…

A neměli byste ani zisky z podnájmu.

To ne. Návrh náměstků je takový, že bychom provozovali restauraci, kavárnu a catering při akcích. Máme tu vlastní investice do drobného majetku, jako talířů, příborů, kuchyňských robotů… Nevěřím, že kdybychom skončili v restauraci, našel by se jiný provozovatel. Ten by musel nejdřív investovat tak dva miliony.

Pokud by smlouva skutečně skončila, k jakému datu a kolik lidí z IMITu by dostalo výpověď?

To všechno je věc dohody. Předpokládám, že nejdříve od 1. července. S KIS jsme jednali, že by mohli převzít naše zaměstnance – například z předprodeje vstupenek, manažera kultury… To jsou pozice, které stejně budou muset obsadit.