Rodný dům slavného básníka by dnes mnozí nepoznali - kdysi reprezentativní činžák pro zaměstnance dráhy v Husově ulici s č. p. 1625 se totiž nachází v dnešní romské čtvrti. Josef Kainar navštěvoval Palackého obecnou chlapeckou školu a už jako dítě byl velmi nadaný.

„Po matce zdědil hudební talent a po otci zase lásku k literatuře. Už od pěti let hrál na housle a zkoušel komponovat na klavír. V sedmi letech napsal svou první básničku, a kromě toho i rád kreslil," popsal historik Jiří Lapáček.

Jeho dětství se změnilo, když mu bylo deset let. Rodiče se rozvedli, a matka se starší sestrou se odstěhovaly na Slovensko. Kainar zůstal v Přerově s otcem a jeho novou manželkou.

Rozhárané rodinné poměry měly vliv na jeho studium. Na gymnáziu začal chodit za školu a kvůli neomluveným hodinám měl sníženou známku z chování.

„Ve kvartě a kvintě dokonce propadl z matematiky. V sedmnácti se pokusil spáchat sebevraždu a kvůli nešťastné lásce. Trestem ze strany gymnázia byla ředitelská důtka a dvojka z mravů," doplnil Jiří Lapáček.

Kainarovi se začalo dařit až po odchodu z Přerova. Ve studiu pokračoval v Olomouci a maturitu složil v Hlučíně. Vystudoval češtinu a francouzštinu na Karlově univerzitě v Praze a po válce žil v Brně, kde pracoval jako novinář v deníku Rovnost a spolupracoval i s pražským Divadlem satiry. Zemřel 16. listopadu 1971 ve věku 54 let.

Rekord v přepisování veršů

Sté výročí narození básníka si v rodném Přerově připomenou ve stylu dvou žánrů, kterým holdoval - básní a hudby. „Komponovaný pořad básní Josefa Kainara proběhne symbolicky ve čtvrtek 29. června v 17 hodin na letní divadelní scéně u galerie na Horním náměstí," přiblížila vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná. Recitovat bude Čestmír Beťák a Kainarovy písně zazpívají a zahrají přerovští muzikanti.

Život a dílo Josefa Kainara připomene také informační panel v salonku Galerie města Přerova. „Pokusíme se i o zajímavý rekord v přepisování Kainarových veršů. Návštěvníci mohou po částech přepisovat knihu jeho básní a u vlastnoručně přepsaného kousku doplnit jméno nebo krátký vzkaz," řekla spolupořadatelka akce Marta Jandová.

V osm hodin večer pak na letní divadelní scéně vystoupí skupina brněnských herců s představením The Impro Džow. Ve čtvrtek 29. června odstartuje také fotosoutěž, která odkazuje na Josefa Kainara, o němž je známo, že byl nejen básník, textař, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor, výtvarník, novinář a scénárista - ale i nadšený fotograf.

„Lidé mohou od 29. června až do konce září posílat na adresu fotosoutez.prerov@email.cz snímky z Přerova. Je jedno, zda na nich bude zákoutí, nebo půjde o fotku z nějaké akce. Důležité je, aby byla fotka opatřena krátkým veršem. Nemusí jít o nic složitého, třeba o jeden výstižný nebo vtipný rým," podotkla Daniela Novotná.

V říjnu se objeví snímky na webu města a návštěvníci jim přidělí body. Vítězné dílo získá částku pět tisíc, druhé místo čeká odměna tři tisíce a třetí dva tisíce korun. Kainarovo dílo si bude město připomínat v rámci nejrůznějších akcí i na podzim.