Jaké události nebo situace vás v poslední době inspirují?

Je jich strašně moc. Stačí si otevřít noviny a internet, nebo se podívat na televizi… Den co den se na vás vychrlí nějaká zpráva nebo ostuda, ať už se to týká pana Babiše, ODS, KDU-ČSL, Hradu nebo jeho legračního mluvčího. Pořád se něco děje. Jednou je to útok na svobodu slova ze strany pana Babiše, protože ovlivňuje média. Potom zase pan Babiš řekne, že na něj útočí všichni ostatní, protože ho chtějí zničit. My jsme si už kdysi dávno, před mnoha lety, v časopise Reflex říkali: Až odejde politik jménem Kalvoda, Dlouhý, Dyba, Kočárník, koho budeme kreslit? Ale kdo si dnes na ty lidi vzpomene? Přišli jiní a mnohem lepší. Je to nekonečná studnice nápadů. I když - ony to ani nemusejí být nápady. Stačí jen vzít jejich projevy, zaměřit se na to, co říkají, a podívat se na ně v televizi. Stačí to všechno jen překreslit a máte fóry. Je to jedna ostuda za druhou.

Jak se vlastně rodí fóry?

Někdy jdete třeba v bytě do koupelny, na záchod, do kuchyně nebo na balkon a přemýšlíte hodinu, dvě, nebo pět, šest i sedm - a nic vás nenapadá. Tak si říkáte: Vždyť jsem něco podobného dělal snad tisíckrát. Přece není možné, aby mě nic nenapadlo! A ono většinou napadne. Samozřejmě, že se to potom deseti lidem líbí a deseti nelíbí. Ale to je normální. Nejde o to, aby se nějaký vtip líbil sto procentům lidí. Snažím se na věci vždycky dívat s nadhledem. Mně může být třeba sympatičtější politik XY, ale to neznamená, že ho potom budu kreslit hezčího. Že bych mu kvůli tomu třeba ubíral na nose…Vůbec mě to neodradí, spíše naopak - a ten politik to ví. Jsou dokonce i takoví, kteří si ode mě kresby a portréty kupují, což je zajímavé. Do některých z nich bych to přitom vůbec neřekl, protože se zdají být suchaři. A naopak ti, kteří se na první pohled zdají humoru vstřícní, jsou odtažití. Ale ta otázka zněla jinak - jak vznikají vtipy. Jdete zkrátka z vany nebo sprchy a najednou „pink!“ a máte fór. To se nedá naučit.Stává se vám někdy, že se díváte na zprávy v televizi a máte fór takzvaně „na první dobrou?.“

Když si pustíte televizi a podíváte se například na prezidenta Zemana a jeho mluvčího Ovčáčka, stačí je jen přesně obkreslit. Žádná karikatura. Stačí jen nakreslit jejich portréty - a máte karikaturu. Tam nemusíte nic deformovat, nic nafukovat, třeba nosy nebo pusy. Stačí je jen překreslit a máte karikaturu.

Jít v dnešní době s kůží na trh není lehké. Dostáváte kvůli svým kresleným vtipům i anonymní výhrůžky?

Už jsem asi otrlý, ale člověka trochu zamrzí, když vám někdo třeba sprostě nadává. Pokud to tedy není sprosté nadávání s hrubkami. Tomu se pak člověk musí zasmát.

Nenapadlo vás někdy věnovat jeden díl komiksu anonymům?

To by byl nekonečný Raoul… Ale někteří ti anonymové jsou legrační už v tom, že se mě snaží pejorativně oslovovat třeba: „ty jeden maestro“ a podobně (smích). S takovými lidmi se buď vůbec nekomunikuje, nebo v té jejich rovině. A najednou ten anonym zjistí, že to nepadá na jeho úrodnou půdu, a že nemá to smysl. Existuje ale i hodně lidí, kteří přijdou a chtějí naopak podpis, a takové reakce člověka ohromně potěší. Nikdy jsem si na nic nehrál a nehraji - ono taky není na co. Vždyť jsem jen obyčejný dělník, který kreslí obrázky. Někdo dělá u soustruhu, někdo jezdí s traktorem - a já kreslím.Který z dílů Zeleného Raoula vás stál nejvíce energie?

Největší problémy dělal ještě donedávna Jiří Paroubek - a ten to myslel smrtelně vážně. I jeho paní Petra. Ti byli ochotni jít až k Nejvyššímu soudu, kde to prohráli, a podávat dovolání. Skončilo to až u Evropského soudu ve Štrasburku.

Nejsou teď pro vás určitou satisfakcí dnešní spory obou manželů, kteří nešetří ani sami sebe?

Skončilo to zřejmě celé někde ve Štrasburku, protože se nedávno rozešli. U soudů to ale byly neustálé tahanice skrz úplnou blbost - černé políčko, na kterém bylo napsáno „hrk, hrk, hrk“. Paní Petru to hrozně naštvalo a pana Paroubka taky, ten tehdy dokonce po tehdejším šéfredaktorovi požadoval moje vyhození z časopisu. Dnes je to všechno takové plíživější, spojené s penězi, mocí a Čapími hnízdy…

Karikujete i kauzu Čapí hnízdo?

V Zeleném Raoulovi to není problém. Myslím si, že teď se naskýtá velká inspirace s vydáním nebo nevydáním dvou nejvyšších představitelů ANO policii. Už dnes jsem zaregistroval, že je to spiknutí a tvrdý útok proti demokracii, tvrdý útok proti ANO.

Nemyslíte si, že to straně před volbami spíše může zvednout preference?

Oni by to samozřejmě chtěli a budou se o to snažit. Já jsem čekal, že se už dnes objeví Andrej Babiš, vyfocený v pruhovaném, takové to klasické „píárko“. Čekám na to. Obávám se, že tato kauza může podobným způsobem zafungovat. Něco jako spiknutí policie, KDU-ČSL, TOP 09, speciálně Kalouska. Možná je to námět na Zeleného Raoula s koblihovým happy endem. Svatba už totiž byla, protože Monika Babišová si brala Andreje Babiše. No vidíte, a já si myslel, že už je dávno hotovo.

Umíte se zasmát i sám sobě a vytvořit svou vlastní karikaturu?

Nedělá mi to absolutně žádný problém. Spíše mě naopak potěší, když někde vidím svůj nos, uši a velké nozdry…Jen se poměrně nerad kreslím do Reflexu, což někdy čas od času v nějakém díle vyžaduje scénárista. Mně se ale nechce, protože obsazovat sám sebe mi připadá trochu samožerské, až trapné. Ale není pro mě problém nakreslit a karikovat sám sebe.