Silničáři vyjeli vůbec poprvé s posypovým vozem na komunikaci mezi Hranicemi a Bělotínem a prováděli také úklid zasněžených cest v Partutovicích a Středolesí.

Zatímco ve vyšších oblastech bývalého okresu napadlo do rána zhruba deset centimetrů sněhu, v Přerově a okolí padal pouze déšť se sněhem.

„Máme v plné pohotovosti tři auta s radlicemi a další tři předěláváme na zimní údržbu. Už jsme sypali cesty ve vyšších oblastech na Hranicku, sníh se ale zatím naštěstí drží hlavně na polích. Na zimu máme nachystáno tisíc tun soli a navážíme také inertní posypový materiál z lomu Hrabůvka,“ uvedl zimní dispečer Antonín Gonda z hranického střediska Správy silnic Olomouckého kraje.

Kvůli mrazivému a větrnému počasí, které na Přerovsku trvá už několik dní, zatím zdejší hasiči nemuseli zasahovat tak, jako na jiných místech na Moravě.

„Zatím jsme neměli žádný výjezd ke spadeným stromům, které by vyvrátil vichr,“ potvrdil operační důstojník přerovských hasičů.

Na zimu jsou připraveni i pracovníci technických služeb v Přerově. „Zima podle zákona o pozemních komunikacích začíná 1. listopadu, takže jsme v pohotovosti. Navezli jsme už sůl do skladu a písek navážíme v těchto dnech. Připravená je také technika,“ ujistil ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Podle něj letos technické služby investovaly do zimní výbavy částku dva miliony korun. „K dispozici máme velký vůz na úklid komunikací, multikáru na chodníky, novou čtyřkolku na čištění chodníků a sekačku. V listopadu dostaneme další přestavěné posypové vozidlo na zimní údržbu,“ podotkl Koněvalík.

Posypový materiál už zajistila také společnost Ekoltes, která zajišťuje úklid v Hranicích. I přesto, že v Česku zavládla tuhá zima, meteorologové dávají v příštích dnech naději na oteplení. „V Přerově je momentálně zamračeno s občasným slabým deštěm a fouká čerstvý severozápadní vítr rychlostí 7 až 10 metrů za sekundu. Teplota je 3,1 stupňů Celsia nad nulou,“ popsal aktuální údaje ve čtvrtek dopoledne pracovník Meteorologické stanice v Přerově Petr Vitásek.

Oteplení ale lidé můžou očekávat už v neděli a pondělí. „Ještě v pátek má být oblačno s občasnými sněhovými nebo dešťovými srážkami a stejné to bude i v sobotu. Vítr se však v příštích dnech uklidní a zeslábne. V sobotu mají být maximální teploty od 2 do 6 stupňů Celsia a v neděli od 3 do 7 stupňů. V pondělí se počasí ještě vylepší a dobrá prognóza je i na celý nadcházející týden,“ uzavřel pracovník meteorologické stanice.