Jaké jsou podle vás ty úplně nejnebezpečnější? Mapu se všemi vybranými přejezdy najdete ZDE

Hlasujte v naší ANKETĚ NÍŽE a vyberte místo, kde by si lidé měli dávat skutečně velký pozor.

Pokud vám ve výčtu některý přejezd chybí, napište nám do diskuze pod článkem nebo svůj tip pošlete na e-mail martin.dostal@denik.cz. Vybrané tipy pak přiřadíme do naší ankety.

Prostějovsko

1) Prostějov, Kostelecká ulice

Poměrně nepřehledný přejezd se nachází na konci Prostějova, ve směru na Kostelec na Hané, u křižovatky s odbočkou na Smržice. Právě kombinace přejezdu, křižovatky a navíc cyklostezky dělá z tohoto místa strašáka pro řidiče i cyklisty.

1) Prostějov, Kostelecká ulice

2) Prostějov-Vrahovice, Majakovského ulice

Přejezd se nachází v obloukovité zatáčce, není zrovna přehledný. V roce 2004 se tu odehrála velká tragédie, rychlík tu roztrhal na kusy vojenskou tatru s vojáky, kteří se krátce před tím vrátili z Afghánistánu. Pět z nich zahynulo.

2) Prostějov-Vrahovice, Majakovského ulice

3) Prostějov, silnice ve směru do Kostelce na Hané

Malý přejezd bez signalizace se nachází v bezprostřední blízkosti křižovatky s cestami do Mostkovic a Smržic, která je vyhlášená svou nehodovostí. Řidiči zde nejen nedávají správně přednost a jezdí příliš rychle, ale současně často bezmyšlenkovitě vjíždějí na železniční přejezd.

 3) Prostějov, silnice ve směru do Kostelce na Hané

4) Konice, místní část Křemenec

Nechráněný a nenápadný železniční přejezd na silnici mezi Konicí a její místní částí Křemencem. Přejezd se nachází v kopci, kde šoféři intuitivně nebrzdí nebo naopak nesundávají nohu z plynu. Rozhledové možnosti nejsou zrovna ideální.

4) Konice, místní část Křemenec

Olomoucko

5) Olomouc, Holická ulice

Přejezd s vysokou frekvenci vlakových spojů je vybavený světelnou signalizací i závorami. Řidičům ale často vadí velká časová prodleva mezi spuštěním závor a průjezdem vlaků.

5) Olomouc, Holická ulice

6) Hlubočky, Olomoucká ulice

U stanice Hlubočky-zastávka čeká řidiče nepříjemný přejezd bez závor, vybavený pouze světelnou a zvukovou signalizací. Problémy zde tropí hlavně zhoršená viditelnost kvůli vegetaci a někdy také oslepuje slunce.

6) Hlubočky, Olomoucká ulice

7) Olomouc, Rybářská ulice

Silnici, která vede za kojeneckým ústavem směrem k Přichystalově ulici, protíná železniční trať na Prostějov. Přejezd je sice opatřený světelnou signalizací, komplikací je ale jeho umístění hned za zatáčkou.

7) Olomouc, Rybářská ulice

Šumpersko a Jesenicko

8) Šumperk, Lidická ulice

Tankodrom, horor. Takto označují místní frekventovaný přejezd v blízkosti šumperského nádraží. Je chráněný pouze světelnou a zvukovou signalizací, i tak je ale místem poměrně častých nehod.

8) Šumperk, Lidická ulice

9) Nový Malín

Ve směru na Šumperk je poměrně nepřehledný přejezd. Leží hned u zatáčky a v odpoledních hodinách navíc řidiče oslepuje slunce a lidé mohou přehlédnout světelnou signalizaci. Závory na přejezdu chybějí.

9) Nový Malín

10) Postřelmov

Dva přejezdy v ulicích 1. máje a Nové mají sice signalizační zařízení, ale chybějí na nich závory. Přes protihlukové stěny je vlak vidět až na poslední chvíli, v minulosti se zde stalo už několik nehod. Obec volá po instalaci závor už dlouho, v jednáních se SŽDC ale zatím neuspěla

 10) Postřelmov

11) Bohdíkov

Na přejezdu vybaveném světelnou signalizací vjel před třemi lety řidič nákladní tatry se dřevem před projíždějící vlak. Závozník se těžce zranil, lokomotiva vykolejila a unikly z ní dva tisíce litrů paliva, škoda dosáhla šesti milionů. Při vyšetřování se ukázalo, že přejezd neodpovídá normám a řidič nemusel vlak ani znamení vůbec vidět. Od té doby zde přibyla jen značka přikázaného směru jízdy.

11) Bohdíkov

Přerovsko a Hranicko

12) Rokytnice

Přestože je přejezd vybavený semafory i závorami, je místem, kde dochází k nehodám poměrně často. Lidé mají nejvíc v paměti srážku Pendolina s kamionem z roku 2007, poslední nehoda z únoru letošního roku skončila naštěstí jen zlomenou závorou.

12) Rokytnice

13) Uhřičice

Na trati mezi Kojetínem a Lobodicemi si musejí lidé dávat pozor například v Uhřičicích. Na konci vesnice kříží trať silnici do Polkovic. Přejezd je vybavený jen světelnou signalizací.

13) Uhřičice

14) Říkovice

Přejezd v Říkovicích je dalším místem, kde řidiči často nerespektují světelnou signalizaci a vjíždí na něj, aby se následně ocitli mezi závorami, které auty rozrážejí. Jen v roce 2013 došlo k několika takovým případům.

14) Říkovice