„Obnova renesančního paláce získala tento týden mezinárodní cenu poroty magazínu Dezeen, což je nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu na světě. Je to první mezinárodní cena, kterou jsme získali, a velmi si toho vážíme. Do soutěže se totiž letos přihlásilo na 1 500 projektů, porota jich vybrala 56 a obnova paláce zaujala ze všech nejvíce,“ řekla Eva Lehnertová, mluvčí hradu Helfštýna.

Podle ní se úspěchy v prestižních soutěžích promítly i do zvýšeného zájmu turistů.

„Prohlídka renesančního paláce neskutečně táhne, a to i o víkendech a státních svátcích. Například 17. listopadu, kdy byl hrad zcela mimořádně otevřen ke Dni boje za svobodu a demokracii, prošlo branami Helfštýna osm set lidí, což je v listopadu zcela mimořádná návštěvnost. O víkendu dorazila další tisícovka lidí,“ dodala.

Hrad Helfštýn po náročné rekonstrukci renesančního paláce. Srpen 2020
Triumf mezi českými architekty. Proměna Helfštýna dosáhla na hlavní cenu

Jubilejnímu stotisícímu návštěvníkovi, který na hrad dorazil ve středu 17. listopadu dopoledne, popřál k překonání pomyslného milníku kastelán hradu Jan Lauro. Ten mu předal věcné dary včetně nejnovější publikace o Helfštýně s osobním věnováním.

„Naposledy byla návštěvnost sto tisíc lidí na Helfštýně překonána před třinácti lety - v roce 2008,“ vzpomněl kastelán Jan Lauro.

Turistům se letos hrad naposledy otevře nadcházející víkend - v sobotu 27. a neděli 28. listopadu.

První akcí v novém roce 2022 je již tradiční novoroční výstup na Helfštýn, který se uskuteční 8. ledna. 

Hrad Helfštýn po náročné rekonstrukci renesančního paláce. Srpen 2020
Ocenění Stavba roku nám otevírá nové možnosti, říká kastelán Helfštýna