Jsem krátkozraká a na každém oku mám několik dioptrií. Zelený zákal mi ale, jak se ukázalo, zatím nehrozí.

S touto povzbudivou zprávou pro mou další existenci jsem v sobotu dopoledne odcházela z očního oddělení přerovské nemocnice, kde si mohli lidé nechat zdarma vyšetřit zrak.

Čekárna byla přeplněná už od rána, jak mě informovaly sestry, a hemžení na chodbách oddělení připomínalo spíše prohlídku na zámku než návštěvu specializovaného pracoviště.

Primářka každé skupince návštěvníků ukazovala moderní techniku a sály, kde se provádějí zákroky.

Na vyšetření zraku přišli převážně senioři, mezi nimi i osmašedesátiletá Jarmila Budová z Přerova.

„Oko mám zarudlé, takže bych dříve nebo později stejně přišla. V lékárně mi dali mastičku, ale po té se to ještě zhoršilo. Tak se jdu zeptat, co mi vlastně je,“ svěřila se důchodkyně. Do předsálí mezitím vstupují další lidé, muži i ženy.

„Byla bych ráda, kdyby mi změřili oční pozadí kvůli zelenému zákalu. K doktorce už s tím chodím, a tak chci jen zjistit, jak na tom teď jsem,“ řekla také Marie Geroldová z Přerova. Následné vyšetření její podezření potvrzuje.

Vcházím do ordinace, a tak trochu očekávám, že díky častému sezení u počítače to má můj zrak spočítané. Jsem si téměř jistá, že mám nakročeno nejen směrem k zelenému a šedému zákalu, ale možná u mě lékaři odhalí i některé nové druhy – modrý a oranžový.

„Opřete si bradu, zeširoka otevřete oči. Vidíte tu tečku vzadu? Teď se nelekejte,“ radí mi sestra.

Instinktivně při vyšetření ucukávám hlavou, protože do oka cosi stříkne – je to ale jen vzduch.

„To je vše, vaše pozadí je zcela v pořádku,“ uklidňuje mě sestra. S pocitem hypochondra odcházím do čekárny, na přeměření počtu dioptrií jsem rezignovala.

Ujímá se mě primářka očního oddělení Monika Daňková, která právě dokončila „exkurzi“ po specializovaném pracovišti. Vysvětluje mi, proč se rozhodla oční oddělení o víkendu zpřístupnit.

„V červenci opustilo oční lůžkovou část a po Přerově se začaly šířit fámy, že naše oddělení končí. Pacienti nám kvůli tomu začali odcházet do Zlína. Chceme návštěvníky informovat, jaké zákroky u nás provádíme a ukázat jim špičkové vybavení,“ podotkla primářka.

Prohlížím si tomografický přístroj na vyšetření zeleného zákalu nebo nový typ laseru, sloužící k léčbě šedého.

„Pacienti si u nás dnes můžou nechat provést screening novým bezkontaktním tonometrem a nebo změřit dioptrie,“ vylíčila primářka.

Jen během dopoledne přišla na oční asi stovka pacientů.

„U řady z nich jsme zachytili dosud nediagnostikované oční onemocnění. Doporučili jsme jim tedy další vyšetření a zahájení léčby,“ řekla.

Oční oddělení přerovské nemocnice provádí nejen operace šedého a zeleného zákalu, ale i zákroky na snížení očních dioptrií. Součástí jsou ale i plastické kosmetické úkony – třeba plastika víček.

„Na oddělení je i počítačový perimetr, který dokáže na základě patologických změn zorného pole odhalit i neurologické potíže – například prodělanou mozkovou příhodu,“ uzavřela primářka.