Kolona se vydá od zemědělského družstva v Kokorách na Olomouc, další trasa povede od Prosenic na Osek a pak z Hranic do Drahotuš.

Co je hlavním důvodem toho, že zemědělcům došla trpělivost?

„Přistoupili jsme k nenásilné protestní akci poté, co selhala vyjednávání s vládou nad otázkou zrušení vratky části spotřební daně na naftu a daňového zatížení tichého vína," vysvětlil ředitel Okresní agrární komory v Přerově František Špalek.

Podle něj je koncepce, kterou vláda chystá, špatná.

„Chceme zachovat stávající situaci ohledně zelené nafty a tichého vína, aby se dále neprohlubovala nízká konkurenceschopnost českých zemědělců," dodal.

Princip zelené nafty spočívá v tom, že se zemědělcům vrací část spotřební daně zakoupené nafty, kterou spotřebovali při práci na poli.

„Vratka" tedy zohledňuje fakt, že drtivou část nafty zemědělci spotřebují mimo komunikace, a tudíž neničí silnice. Nemusejí tedy platit celou spotřební daň, která slouží k opravám a výstavbě cest.

Zlodějina za bílého dne

Vratku spotřební daně na naftu v oblasti zemědělství uplatňují v zásadě všechny státy Evropské unie.

„Tím, že vláda tento princip opustí, budou mít čeští zemědělci vyšší náklady oproti ostatním v Evropské unii, a tím se sníží jejich konkurenceschop­nost. To povede k růstu cen českých produktů a potravin," uvádí se v prohlášení Agrární komory.

Stejně fatální dopad by prý mělo také zavedení nenulové sazby spotřební daně z tichého vína.

„Toto opatření by vedlo k poklesu domácí produkce vína a zájmu spotřebitelů o moravská a česká vína," zdůraznil František Špalek.

Naštvaní na vládu jsou i zemědělci na Přerovsku.

„Zelená nafta je zlodějina za bílého dne. Kdyby pochytali Rathy a jemu podobné, tak není potřeba vůbec krátit zemědělcům zelenou naftu a ještě v rozpočtu zůstanou další miliardy," myslí si třeba předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Dva traktory na kruháči by ucpaly Přerov

Protest zemědělců na Přerovsku se uskuteční na hlavních tazích. První na spojnici s Olomoucí, druhý ve směru na Ostravu.

„Do Přerova raději nepůjdeme, protože je už tak dost zasekaný. Stačily by dva traktory na kruhovém objezdu a doprava by zkolabovala, což nechceme. Jde nám jen o to, upozornit na problém. Každý rozumný hospodář pochopí, že je to protest kvůli bezvýchodnému stavu," řekl František Špalek.

Z Hranic do Drahotuš

Traktory s vlečkami a transparenty vyrazí do ulic ve středu kolem deváté ráno z Kokor ve směru na Přerov.

„Nezajedeme ale do města, otočíme se na Rokytnici, budeme pokračovat na Brodek a Majetín. Z Krčmaně se pak vrátíme zpět do Kokor," nastínil předseda zdejšího zemědělského družstva Vladimír Lichnovský.

Protest bude pokračovat i na trase z Přerova do Hranic.

„Zemědělská technika vyjede z Prosenic do Oseku a pak z druhé strany také od kruhového objezdu v Hranicích po Drahotuše," upřesnili organizátoři.