Přívětivé reakce ze strany místních romských obyvatel se však nezvaní hosté nedočkali. Romové zástupce krajní pravice do svých domovů nechtěli vpustit a jejich návštěvou byli pobouřeni.

Na průběh akce dohlíželo několik desítek policistů. Ti na místě zadrželi za výtržnost jednoho z Romů. Často docházelo ke slovním přestřelkám, ale jinak se nedělní událost obešla bez konfliktu.

„Petru Edelmannovou jsem si do svého dokumentu vybral, protože se ptám, proč žena, která vypadá konvenčně, se zajímá o to, aby byli cikáni odvezeni do Indie,“ prozradil známý písničkář Jan Burian s tím, že nový cyklus bude na televizních obrazovkách k vidění od ledna.

„Nabídku k natočení cyklu jsem přijala bez problémů,“ řekla po příjezdu z Prahy předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, která Přerov v rámci Spanilé jízdy navštívila letos poprvé.

„Kolegové zde byli již před rokem, letošní Spanilá jízda je proto spíše o monitorování, co se zde po roce změnilo,“ dodala Edelmannová.

Ta se netajila tím, že hlavním cílem Národní strany je, aby Romové dobrovolně emigrovali.

„Chceme Romům nabídnout dobrovolnou emigraci do Indie. Pokud by o to měli zájem, poskytneme jim finanční zázemí. Označujeme to za konečné řešení romské problematiky,“ řekla k jednomu z bodů volebního programu předsedkyně Edelmannová.

S kladnou odezvou ze strany Romů se ale podle očekávání nesetkala.

„S dobrovolnou deportací do Indie určitě nesouhlasíme. Co bychom tam dělali, my máme kořeny tady v Přerově. Tady jsme se narodili,“ vyjádřil se přesvědčivě Pavel Mirga z přerovské Škodovy ulice.

Jeden zadržený Rom

Spanilé jízdě přihlížely desítky policistů, kteří situaci monitorovali. Na mnoha místech docházelo spíše ke slovním potyčkám, jen v jednom případě byl zadržen jeden z Romů.

„Mladý muž byl odveden za přestupek na vyšetřovací stanici ke zdokumentování celého případu,“ řekla k menšímu incidentu mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Národní strana: Řešíme vaše problémy

Romové o návštěvu Národní strany neměli vůbec zájem a hlasitě to dávali najevo.

„Proč nechodíte raději za Vietnamcama, těch je tady víc jak cikánů,“ vykřikovala romská žena z otevřeného okna.

„Dneska je pro vás zvíře hezčí než lidi tmavé pleti,“ řekl další.

„Už pět let chodím po práci, ale nikde mi ji nechtěj dát, nejsem vyučenej. Pokud by chtěl někdo z nich pustit do baráku, tak bych je nepustil. Když má někdo z nás elektriku a slušné zařízení, tak stejně o nás řeknou, že krademe. Vím, co se tady chystá, tady to bude čím dál horší, protože se lidi nesnáší. Však v Čechách už vznikla Národní garda,“ vyjádřil se k nezvané návštěvě Mirga z Husovy ulice, který své křestní jméno odmítl sdělit.

Národní strana se však po celou dobu pobytu snažila o to, aby Romové jejich návštěvu přijali.

„Jsme neparlamentní malá strana, která se snaží vyřešit problém, se kterým si vedení vašeho města neví rady,“ snaží se uklidnit rozvášněný dav lidí Edelmannová.

Národovci rozdávali Romům letáky strany

Členové Národní strany procházeli tři hlavní romské ulice – Škodovu, Husovu a Kojetínskou, aby zdejším obyvatelům předali letáčky s politikou Národní strany, která podle slov Edelmannové, neslibuje nesplnitelné a dělá politiku konzistentní. Tuhle politiku ale Romové v Přerově neuznávají.

„Je to provokace. Schválně sem přišli s malým děckem, abychom jim nemohli zabránit vstup na soukromý pozemek. Chtějí záměrně vyvolat konflikt na blížící se 17. listopad,“ okomentoval vstup Národní strany do jejich ulic Petr Horváth.

„Jsem zaměstnanec Kazeta a k tomu ještě hraju v kapele Imperio. Snažím se žít slušným životem. Je to ale chyba vlády, že v jediných dvou fabrikách v Přerově nenajdeme práci všichni. Ptám se na práci, místo mi dají, ale jak uvidí cikána, řeknou, že to místo teď obsadili,“ řekl Pavel Mirga.

Burian: Nažehlené árijské obličeje

Celou návštěvu, kdy se k postojům Romů vyjadřovala jak Edelmannová, tak i místopředseda Národní strany Jan Skácel, komentoval Jan Burian z televizního štábu nevybíravými slovy.

„Tato strana je na hranicích zákona a dostala se spíše do žumpy společnosti. Je to xenofobní strana, je mi z ní špatně. Každopádně my se budeme snažit ve svém dokumentu ukázat tyto věci co nejviditelněji. Budeme pojednávat o tom, jak nažehlené obličeje s árijskou nadneseností říkají, že by Romy chtěli vystěhovat,“ dodal závěrem Jan Burian.