Kterou ze zemí jste navštívila asi nejvíckrát?

Nikdy jsem to nepočítala, ale velmi dobře znám Slovinsko, které každý bere jen jako tranzitní zemi, ale při tom toho nabízí opravdu hodně. Potom, co se týče Evropy, bych neměla problém ve Francii a zamilovala jsem se do francouzské Korsiky. Evropa celkově by mi neměla dělat problém.

Byla jste tedy v každé evropské zemi?

Nebyla jsem jen v Norsku, Finsku a Dánsku, protože nemám ráda zimu a nechávám si je na konec.

Co vás nejvíc zaujalo ve světě?

Mám ráda asijskou stranu, tam jedu vždycky, když mám možnost. Afriku, Karibik nebo Jižní Ameriku mám taky projetou, ale stejně mě to vždycky nejvíc táhne do Asie.

Máte tam svého favorita?

Stát, který je velmi pěkný a různorodý, a kde si dokážu představit, že bych jednou mohla bydlet, stejně jako mnoho jiných Čechů, je Srí Lanka. Ale je ještě hodně zemí, které bych chtěla poznat. Myslím, že stále mám co objevovat.

Máte země spojené třeba s barvami nebo vůněmi?

S barvami ani vůněmi asi ne. Mám ráda přírodu, takže vždycky vnímám ji, vždycky mi zůstane zafixovaný nějaký pohled. Jako když vyfotíte fotku a díváte se na ni, i mně zůstanou určitá místa tahle pod kůží.

#nahled|https://g.denik.cz/60/7c/cestovatelka_ruzickova_201108041_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/60/7c/cestovatelka_ruzickova_201108041.jpg|Sedmačtyřicetiletá Lenka Růžčková se prý narodila s kufrem v ruce a podle svých slov už procestovala asi třetinu světa#

Tak to asi nebyl zrovna dobrý příklad, co třeba zmíněná Srí Lanka?

Vybaví se mi bílé pláže, Buddha a jeho chrámy. A hlavně se mi vybaví obyčejní, chudí lidé, oblečení v barevném sárí. Viděla jsem je jít do čajových plantáží trhat a když se večer vraceli, byli čistí, upravení, jen ruce měli od čajových lístků. S kolegyněmi jsme se shodly, že takhle bychom po celodenní práci na plantáži určitě nevypadaly. To ve mě zůstalo, jak čistí šli tam a čistí zpátky a přitom ta práce je tak tvrdá.

Snažíte se na svých cestách poznat turistickou i tu skutečnou část země?

Turistickou část beru jako povinnost, tu musím poznat, ale s kolegy nás samozřejmě hodně láká i ta druhá tvář. Takže když se řekne „sem by turisti neměli“, tak se tam vždycky nějakým způsobem, hlavně ale bezpečně, snažíme dostat.

A co vás na cestách hodně překvapilo?

Bylo to na Bali, na zemi tam seděl člověk s dlátem v ruce a vyřezával sošky. Najednou přišel za námi a řekl, že se díval na televizi a že o České republice se říkalo to a to. Dokonce znal i jména našich politiků. Od člověka, který dělal takovou práci, jsem nečekala takový přehled. Když se člověk s takovými lidmi setká, je to velmi příjemný zážitek, vykládat i o své zemi a být pyšný na to, že někdo chce tu zemi poznat.

Co všechno už cestovatelka na svých cestách vyzkoušela?

Na Bali si hrála se čtyřletým slonem. „Mluvila jsem s ním tehdy česky a vypadal, že mi rozumí,“ vysvětluje Růžičková. Na Srí Lance si na slona udělala řidičský průkaz a v Mexiku se jí o tvář otíral velký leguán. V Malajsii zase stála do půli stehen ve vodě, kolem proplouvali asi metr a půl velcí žraloci a v ruce držela mrtvou rybu. „Nesměla jste ruku dát do vody, protože jinak byste přišla o prsty, nesměla vás přikrýt vlna, protože by v ní mohl být žralok. Člověk musel dávat pozor, ale dodnes mám fotky, kde se se mnou žralok pere o rybu,“ usmívá se. Zvířata má podle svých slov hrozně ráda, takže se k nim vždy snaží dostat. „Někdy si ale člověk neuvědomuje, že může přijít o prsty,“ usmívá se.

BARBORA HANOUSKOVÁ