Obyvatelé městyse si tak mohli zblízka prohlédnout, jak v době napoleonských válek vypadala vojenská výstroj a při výstřelech z opravdového děla si mnozí zacpávali uši.

„To je prda! To byl teda pořádný kanón!" ozývalo se z publika.

Jak vypadá takový kanón z blízka, chtěly zjistit na vlastní oči i Bára a Laura s matkou Veronikou. „Nejvíce se nám líbilo, jak po sobě vojáci stříleli, byly to hrozné rány," pověděly shodně sestry. „Této akce se účastníme úplně poprvé a musím říct, že se nám to moc líbilo. Určitě se ještě půjdeme podívat do zámku, kde by mělo proběhnout dobývání mostu," dodala jejich matka Veronika Králová.

Jak vysvětlil starosta městyse Petr Dostál, právě zámek sloužil v letech 1805 a 1806 jako lazaret.

„Otevřel se přesně v listopadu 1805, před bitvou tří císařů, nebo-li bitva u Slavkova. Podle dochovaných zápisků zde pobývalo v průběhu války kolem sto padesáti vojáků a zemřelo jich tady také kolem sto padesát. Asi dvaapadesát vojáků je zde pohřbeno na místním hřbitově. Zbylá stovka je pochována v místech, kde je nyní ulice Lapač," popsal starosta.

Letos se jednalo o sedmý ročník tradičního dušičkového pochodu napoleonských vojáků, kteří většinou míří z Bystřice pod Hostýnem do Dřevohostic, kde po vystoupení pokračují do zámku, kde u pietní desky uctí památku padlých vojáků. Díky představení dorazilo na dřevohostické náměstí spousta zvědavých lidí, což vojáci svou show náležitě ocenili.

„Je to pro nás příležitost, jak se setkat s kamarády a jsme vděčni, že diváci vstanou od televize a přijdou nás pěkně podpořit. My se jim tímto snažíme připomínat naše dějiny, které se zde udály, ať už byly jakékoliv. Určitě by je dobré zavzpomínat na to, co všechno se zde v minulosti událo," uzavřel napoleonský voják Robert Tuček.