O křesle senátora tedy rozhodne až druhé kolo, které proběhne ve dnech 24. a 25. října. Volit do Senátu přišlo v regionu 36, 17 procent voličů.

„Oba tito kandidáti postupují, přestože nezískali nadpoloviční většinu. Mají ale největší podíl hlasů,“ konstatoval Miloslav Pospíšil z Českého statistického úřadu v Olomouci.

Jména vítězů už byla přibližně známá v sobotu kolem sedmé hodiny večer, ale ještě do devíti hodin se čekalo na údaje z posledního okrsku.

„Jednalo se o hranický okrsek číslo 20, který měl totálně pokažené výsledky a špatně spočítané hlasy. Tajemnice města musela znovu svolat okrskovou volební komisi. My teď musíme znovu zpracovat zápis, který nám přinesli,“ informoval v sobotu večer Pospíšil.

Konečné výsledky se objevily v devět hodin večer.

Vítězství obou postupujících kandidátů – Lajtocha a Sohlicha – docela přesně odhadli politologové.

„Lidé budou volit kandidáty z velkých a zavedených stran, ČSSD navíc získala hodně voličů díky nepopulárním zdravotnickým reformám ODS,“ odhadoval volební úspěch sociálně demokratického senátora Jiřího Lajtocha už před týdnem politolog Pavel Šaradín. Ten dával velké šance i „lékaři ze stanu“ Eduardu Sohlichovi.

„Kombinace pravicové strany ODS a titulu lékaře se v minulosti už několikrát osvědčila. Lidé na to slyší. Eduard Sohlich navíc začal poměrně brzy s předvolební kampaní, což mu v konečném výsledku hodně pomohlo,“ řekl Šaradín.

Na třetím místě za Sohlichem skončil Josef Nekl z KSČM se 17, 55 procenty.

Zhruba stejně velký tábor příznivců mají lidovecký kandidát Jiří Bakalík a disident a bývalý zpravodajec BIS Vladimír Hučín. Oba totiž získali kolem desíti procent hlasů. (Hučín – 10,34%, Bakalík 10,00 %).

Za nimi skončila se 6,28 procenty jediná žena – právníčka Vlasta Jančárová (nez.) a jako poslední se umístil Roman Haken ze Strany zelených (2,81 procent).

„Jsem rád a děkuji všem voličům, že mě podpořili,“ reagoval na svůj úspěch a postup do druhého kola ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich (ODS), kterému se vyplatilo, že se v kampani prezentoval jako lidový „lékař ze stanu“.

Sohlich sledoval průběžné výsledky voleb v sokolovně v Dřevohosticích, kam si přišel v sobotu odpoledne spolu s manželkou zasportovat.

„Žádné velké oslavy s šampaňským se konat nebudou, zahrajeme si jen s přáteli volejbal a stolní tenis, “ popsal Sohlich, jak oslaví postup do druhého kola. Ředitel hranické nemocnice považuje za rozhodující příští týden a hodlá získat ve druhém kole podporu i od jiných pravicově zaměřených protikandidátů z přerovského regionu.

Stejně střízlivě uvažuje i další postupující – stávající senátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

„Říkám si, že první vyhrání z kapsy vyhání. Takže nechci jásat předčasně. Máme před sebou náročný týden,“ řekl Lajtoch. Ten podle svých slov sice ve skrytu duše doufal, že postoupí do druhého kola, ale myslel si, že rozdíl mezi vítězi bude více těsný.

„Náskok dvanácti procent jsem nečekal “ zmínil se. Lajtoch sledoval volební klání v hlavním stanu ČSSD v Praze, ale na velké oslavy se nechystal. „Vítězství oslavíme přípitkem, ale hlavně prací. Budeme v příštích dnech pokračovat v setkání s občany a znovu je přesvědčovat, aby šli k volbám,“ řekl Lajtoch.

Zklamán z výsledků voleb je Josef Nekl (KSČM), který se o křeslo senátora ucházel už potřetí.

„Voliči rozhodli tak, jak rozhodli. Je to koneckonců jejich vůle. Život jde ale dál a máme tu také komunální politiku, ve které můžeme leccos změnit, nebo ovlivnit. Přiznám se však, že jsem věřil ve větší úspěch,“ shrnul své pocity Josef Nekl.

V lepší pozici doufal i Jiří Bakalík. „Hlasů jsem měl stejně jako vloni, možná i o něco více. Přesto jsem věřil v lepší výsledek. Jsem ale spokojen s vysokou volební účastí,“ komentoval to Jiří Bakalík.

Disident a zpravodajec BIS Vladimír Hučín je podle svých slov nepříjemně zaskočen tím, jak dopadly nejen senátní, ale i krajské volby.

„Co mi vadí, je ta absolutní ztráta paměti lidí. Jestliže se dozvídám, že se do politiky dostávají lidé, spjatí s bývalým režimem, nemůže mě to nechat klidným. Svědčí to o nemocné společnosti, “ komentoval vítězství levice v krajských volbách Hučín.

Prohru v senátních volbách ale příliš neprožívá.

„Dostal jsem se nad lidovce a nad zelené, což je docela úspěch,“ soudí. Těžkou hlavu z debaklu v senátních volbách si nedělá Roman Haken ze Strany zelených, který skončil jako poslední.

„Ty výsledky kopírují celostátní výsledky Strany zelených. Nejsem nadšený, ale přijímám to. Kandidatura pro mě byla velkou zkušeností. Něčím, co jsem ještě nezažil. Doufal jsem sice v lepší výsledek, ale beru to tak, jak to je,“ řekl Haken.

Další neúspěšná kandidátka – právníčka Vlasta Jančárová večer nebrala telefon.